1. У Вищій раді правосуддя обговорять питання, пов’язані з особливостями функціонування судів в умовах карантину
12 серпня 2020 року у Вищій раді правосуддя відбудеться круглий стіл «Особливості функціонування судів в умовах карантину: рівні права для всіх учасників процесу». У заході, який відбудеться в режимі відеоконференцзв’язку, візьмуть участь заступник Голови ВРП Олексій Маловацький, представники Верховного Суду, Ради суддів України, Вищого антикорупційного суду, Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України. Обговорюватимуться питання, пов’язані із впливом обмежувальних заходів, введених у судах у зв’язку з карантином, на учасників процесу, рівністю всіх учасників процесу та неприпустимістю перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності.
2. Вища рада правосуддя: Спосіб заповнення вакантних посад у судах має відповідати основним принципам верховенства права та незалежності судових органів
ВРП розглянула законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо порядку призначення на посаду судді місцевого, апеляційного суду за спеціальною (скороченою) процедурою та надала консультативний висновок до нього. Автори законопроєкту пропонують запровадити нову належну процедуру кадрового оновлення суддівського корпусу із числа осіб, які у встановленому законом порядку підтвердили здатність здійснювати правосуддя у судах вищого рівня. ВРП в цілому підтримує нормативне забезпечення діяльності судової системи України та суміжних правових інститутів відповідно до стандартів Ради Європи та передових практик ЄС. Адже наразі актуалізується питання впровадження нових законодавчих механізмів, спрямованих на укомплектування суддівського корпусу місцевих та апеляційних судів у стислі строки, оскільки тривалий процес відбору та оцінювання кандидатів гальмує ротацію кадрів. З метою розширення впливу та поліпшення репутації судової влади у суспільстві слід підвищити її статус. Без послідовної та збалансованої системи формування суддівського корпусу неможливо забезпечити відповідальність персоналу судів. Водночас, вважає ВРП, запровадження скороченої процедури призначення на певні посади суддів, тобто проведення можливого паралельного конкурсу, може створити нерівні умови для кандидатів на посаду відповідного суду, що призведе до зміни порядку і умов проведення конкурсу, який уже розпочато. З огляду на зазначене ВРП підтримає законопроєкт № 3691 за умови його доопрацювання.
3. Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький прокоментував ідею створення суду в смартфоні
Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький в ефірі однієї із радіостанцій прокоментував ініціативу щодо запровадження в Україні суду в смартфоні.
«Не у всіх справах реально забезпечити електронне судочинство. Мені здається, «суд у смартфоні» буде важко зробити. Специфіка нашого процесу здебільшого полягає у тому, що суд вислуховує сторони. Як практикуючий адвокат скажу, що якщо сторона заявляє свою позицію, а ти перебуваєш у суді, ти маєш адекватно на неї реагувати. Якщо у тебе немає технічної можливості дати адекватно заперечення, що є твоїм правом, ми не можемо говорити про «суд у смартфоні». Буде дуже важко вести дебати у смартфоні. Фактично це діловодство у смартфоні. Подати заяву, отримати відомості, подивитися, де знаходяться матеріали справи, подати клопотання – це можна зробити у смартфоні, якщо ви завчасно підготували клопотання на комп’ютері. Але всі інші процесуальні дії нереально виконати за допомогою смартфона», – зазначив Олексій Маловацький.
4. Заступник Голови ВРП Олексій Маловацький: Ми чекаємо від судів конструктивних пропозицій щодо нормативів навантаження суддів
До обговорення критеріїв нормативного навантаження суддів має бути залучена суддівська спільнота. На цьому наголосив заступник Голови ВРП Олексій Маловацький під час дискусії на VIII Міжнародному судово-правовому форумі, який відбувся нещодавно у Києві. За його словами, ВРП ініціювала обговорення суддями питання щодо можливості застосування середньої тривалості розгляду судових справ за категоріями та коефіцієнтами їх складності. На його переконання, показники навантаження мають бути такими, щоб судді могли працювати в нормальному режимі та отримувати за свою роботу достойну заробітну плату.
«Скажімо, якщо судді господарських судів визнають, що не можуть розглянути середню справу впродовж 540 хвилин, як визначено у дослідженні 2019 року, що проводилось ДСА України спільно з РСУ за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя», вони мають обґрунтувати це, і цей показник буде перерахований», – сказав заступник Голови ВРП.
5. Запрошуємо підписатись на Telegram-канал Вищої ради правосуддя
Усіх бажаючих запрошуємо вас підписатись на Telegram-канал Вищої ради правосуддя та оперативно отримувати наші офіційні новини. Приєднатися можна за посиланням: https://t.me/hcj_gov_ua
6. Інститут права КНУ імені Тараса Шевченка надав науково-консультативний висновок щодо законопроєкту № 3711
Законопроєкт № 3711«Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» загалом підтриманий ВРП, а також РСУ, Верховним Судом, Комітетом з питань правової політики ВРУ. На думку вчених, така єдність представників різних сфер державної діяльності у підтримці документа свідчить про усвідомлення масштабу описаної проблеми та нагальної потреби стабілізувати процес розвитку судової влади в Україні. Науковці зазначають, що ідея зміни повноважень ВРП шляхом передачі тих, які нині належать ВККСУ та ДСА України, заслуговує на підтримку. Оскільки ВРП як конституційний орган суддівського врядування повинен вирішувати питання, що є ключовими для ефективного функціонування незалежної судової системи. Водночас ДСАУ повинна виконувати у системі органів судової влади лише «сервісну» роль, вважають автори висновку. Але такі нововведення, на їхню думку, потребують узгоджених змін відповідних норм Закону України «Про Вищу раду правосуддя».Також науковці звертають увагу на окремі положення законопроєкту, які, на їхню думку, потребують удосконалення. Так, пропонується надати конкурсній комісії необмежене право безоплатного доступу до відкритих державних реєстрів, що містять інформацію приватноправового характеру. Вчені вважають, що невизначене коло реєстрів створює ризики зловживання наданим особі правом, зокрема й корупційні.
7. ВРП звільнила суддю Гуляйпільського районного суду Запорізької області у відставку
ВРП вирішила звільнити Сергія Яроша з посади судді Гуляйпільського районного суду Запорізької області у зв’язку з поданням заяви про відставку. Розгляд питання про звільнення Тетяни Ткаченко з посади судді Донецького апеляційного суду у зв’язку з поданням заяви про відставку відкладено.
Читайте також: Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 3–7 серпня