ФІФА уже місяць не може визначити долю матчу Бразилія – Аргентина, який не відбувся 6 вересня ц.р. Матч планувався у рамках відбіркового циклу Чемпіонату Світу з футболу—2022.
Аргентинські футболісти прибули до Бразилії ще за три дні до матчу та розташовувались в місцевому готелі.
На 5 хвилині матчу на стадіон прибула поліція та представники агентства з нагляду за здоров’ям Бразилії (Anvisa), які намагалися арештувати чотирьох аргентинських гравців за порушення карантинних правил в’їзду до Бразилії з території Великобританії. За національним законодавством, особи, які прибули з країн «червоної зони» (до яких в Бразилії віднесено і Великобританію), повинні відбути 14-денний карантин, чого звісно ж гравці Аргентини не робили. Більше того, за твердженнями уповноважених бразильських органів, вказаними гравцями при заповненні відповідних документів при в’їзді в Бразилію було умисно зазначено неправдиву інформацію про відсутність візитів до країн «червоної зони».
Як наслідок, матч було перервано, обидві команди покинули поле, а збірна Аргентини покинула Бразилію.
Хто вирішуватиме питання щодо долі матчу?
Чемпіонат світу з футболу—2022, кваліфікація та його відбіркові матчі організовуються та проводяться під егідою ФІФА.
Згідно з ст. 5 Регламенту ФІФА на Чемпіонат Світу-2022 (надалі – Регламент), Дисциплінарний комітет ФІФА ухвалює рішення щодо перенесення матчів, присудження технічних поразок, відсторонення гравців, тощо. Наразі ним відкрито дисциплінарне провадження стосовно національних асоціацій обох збірних за фактом перерваного матчу. Проте будь-яких інших конкретних коментарів наразі від ФІФА не надходило.
Яким буде результат матчу?
Можливими є декілька варіантів розвитку подій. Відповідно до п. 6 ст. 5 Регламенту, якщо футбольний матч не був проведений через виникнення форс-мажорних обставин, то ФІФА може постановити рішення про його перегравання. При цьому, згідно з коронавірусними застереженнями до п. 4 ст. 5 Регламенту, обставини, що пов’язані з пандемією коронавірусу та коронавірусною інфекцією, не визнаються форс-мажорними обставинами. Винятковими є наступні випадки:
у країни-господаря безпосередньо перед запланованим матчем вводяться обмеження, що перешкоджають проведенню матчу; гостьовій команді заборонено виїзд з країни, в якій вона знаходиться; гостьовій команді відмовлено у в’їзді до країни, в якій має відбутися матч; відсутня встановлена необхідна кількість членів суддівської бригади для проведення матчу.
Проте, навіть в таких ситуаціях, рішення щодо визнання таких обставин форс-мажорними є дискрецією ФІФА.
Ситуацію зі скасованим матчем Бразилії з Аргентиною навряд чи можна підв’язати під описані обставини, оскільки
збірній Аргентини не було обмежено в’їзд до Бразилії, а карантинні обмеження існували ще задовго до даного матчу, а тому їх слід було приймати до уваги при плануванні проведення матчу та внесенні гравців, які зможуть взяти участь в даному матчі, до заявки.
Окрім того, календар матчів у гравців обох збірних є повністю завантаженим з огляду на матчі в національних чемпіонатах. З огляду на це, варіант перенесення матчу на іншу дату формально виглядає малоймовірним, хоча перед ФІФА відсутні перепони для прийняття такого рішення на власний розсуд.
Окрім того, не слід забувати про той факт, що аргентинська збірна знаходилась на території Бразилії 3 дні, що видається більш ніж достатнім для відповідних органів для встановлення місцезнаходження футболістів, які порушили карантинні обмеження. ФІФА не має жодного відношення до бразильського санітарно-карантинного законодавства.
Проте, дії бразильської влади вплинули на проведення матчу під егідою ФІФА, а тому це буде обов’язково враховано при постановленні кінцевого рішення і зіграє не на користь бразильської збірної.
Саме тому в ЗМІ вже майорять заголовки про ймовірну технічну поразку Бразилії з рахунком 0:3, проте, наразі, це лише слова.
Які покарання чекають на обидві збірні?
Відповідно до п.5 статті 5 Регламенту, будь-яка асоціація, внаслідок дій якої футбольний матч не був зіграний або був скасований, може бути зобов’язана відшкодувати ФІФА або іншій асоціації витрати, що виникли внаслідок скасування матчу. Окрім того, згідно з п. 4 статті 5 Регламенту, в такому випадку Дисциплінарний Комітет ФІФА може також накласти на відповідну асоціацію санкції, передбачені Дисциплінарним Кодексом ФІФА.
В свою чергу, п. 1 статті 15 Дисциплінарного Кодексу ФІФА передбачено, що у випадку скасування та непроведення матчу через дії однієї з асоціації, на неї накладається штраф, мінімальний розмір якого становить 10 000 швейцарських франків. Також, згідно з п.2 цієї ж статті, на винну сторону можуть також бути накладені додаткові дисциплінарні санкції.
Саме тому, спрогнозувати точне рішення ФІФА наразі складно, оскільки в них є цілковита можливість ухвалити рішення як на користь Бразилії, так і на користь Аргентини, або ж навіть накладення санкцій на футбольні асоціації обох країн. Тому, наразі, лишається тільки чекати на остаточне рішення в цій неоднозначній справі.
Автор: Віталій Смітюх, юрист Ostin Law