17 марта, 2022 11:41

ІР спільнота обговорила проєкт Регламенту Апеляційної палати НОІВ — найбільше зауважень викликає кадрова складова

Сьогодні, 4 лютого, Департаментом розвитку сфери інтелектуальної власності Міністерства економічного розвитку, торгівлі і сільського господарства організовано обговорення проєкту наказу Мінекономіки «Про затвердження Регламенту Апеляційної палати Національного органу інтелектуальної власності».

Цей проєкт розроблений на виконання низки законів, прийнятих торік Верховною Радою України. Після тривалих обговорень парламентом врешті був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про створення Національного органу інтелектуальної власності».

Також суттєвого оновлення зазнало профільне законодавство щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки, щодо реформи патентного законодавства. Зараз функції НОІВ виконує ДП «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент).

Модератором заходу виступив Богдан Падучак, заступник директора департаменту розвитку сфери інтелектуальної власності Мінекономіки. Презентувала проєкт Регламенту Апеляційної палати НОІВ представниця Укрпатенту Марія Василенко. Вона зауважила, що проєкт Регламенту об’єднує два документи:

Регламент Апеляційної палати профільного Міністерства; Порядок визнання знаків для товарів і послуг добре відомими.

«Ми спробували найповніше врегулювати правовідносини, які випливали з попередньої практики діяльності Апеляційної палати та обговорень з громадськістю. Тепер проєкт нагадує процесуальний квазісудовий документ і має судовий нахил»,— зазначила Марія Василенко.

Пані Василенко прогнозує, що найдискусійнішими будуть положення щодо організації діяльності Апеляційної палати НОІВ. Щоправда, у порівнянні з попереднім документом,— новий змінений тільки в частині щодо проведення співбесіди та створення відповідної комісії.

За проєктом: «до складу Апеляційної палати входять голова Апеляційної палати, два його заступники та інші члени Апеляційної палати. Склад Апеляційної палати формується за результатами співбесіди з працівниками Укрпатенту, які виявили бажання ввійти до складу Апеляційної палати, на підставі поданого ними до комісії з формування складу Апеляційної палати резюме за відповідності вимогам до них, встановлених цим пунктом.

Співбесіда проводиться комісією з формування складу Апеляційної палати у складі п’яти членів, яку очолює керівник Укрпатенту. До складу комісії входять працівники Укрпатенту, які мають стаж роботи у сфері інтелектуальної власності не менше як десять років».

Марія Василенко підкреслила, що головою Апеляційної палати може бути працівник Укрпатенту, який має:

повну вищу юридичну освіту, освіту у сфері інтелектуальної власності, стаж роботи у сфері інтелектуальної власності не менше як десять років та досвід роботи на керівних посадах не менш як п’ять років.

Заступниками голови Апеляційної палати можуть бути працівники Укрпатенту, які мають повну вищу освіту, освіту у сфері інтелектуальної власності, стаж роботи у сфері інтелектуальної власності не менш як десять років.

Іншими членами Апеляційної палати можуть бути працівники Укрпатенту, які мають повну вищу освіту, освіту у сфері інтелектуальної власності та стаж роботи у сфері інтелектуальної власності не менше як п’ять років.

Примітно, що за проєктом, голова Апеляційної палати не призначається профільним Міністерством чи керівником Укрпатенту, а обирається шляхом таємного голосування простою більшістю голосів членів затвердженого персонального складу Апеляційної палати із затвердженого персонального складу Апеляційної палати. Каденція голови складає два роки.

За законом про НОІВ, діяльність Апеляційної палати ґрунтується на принципах законності, неупередженості, незалежності, прозорості, достовірності, колегіальності, кваліфікованого кадрового забезпечення. Натомість у проєкті Регламенту про незалежність членів Апеляційної палати не йдеться. На цей нюанс увагу звернули учасники обговорення.

Відповідаючи на зауваження, Марія Василенко зазначила, що за Законом Апеляційна палата — колегіальний орган НОІВ, саме тому туди мають входити працівники НОІВ. А незалежність членів Апеляційної палати буде забезпечуватися шляхом відводів чи самовідводів. Ба більше, проєкт Регламенту передбачає автоматичний розподіл справ.

Богдан Падучак додав, що ймовірно, у частині розкриття принципу незалежності проєкт Регламенту слід доопрацювати.

В свою чергу представниця Укрпатенту Валентина Гайдук звернула увагу, що справи розглядатимуться членами Апеляційної палати не одноособово, а колегіально. Крім того, Апеляційна палата — відокремлений, а не структурний підрозділ НОІВ, і над членом палати не буде керівника. Саме ці моменти забезпечуватимуть незалежність.

Низку зауважень від імені Національної асоціації патентних повірених висловила голова правління Катерина Сопова. Вона зазначила, що за запропонованим порядком, формування складу Апеляційної палати повністю залежатиме від керівника Укрпатенту. А незалежність члена Апеляційної палати має забезпечуватися особливим порядком обрання на цю посаду, фінансовими гарантіями, а також наявністю відповідальності за увалене рішення.

Національна асоціація патентних повірених пропонує, щоб до складу Апеляційної палати входили «зовнішні» експерти, особи, які відповідають кваліфікаційним вимогам — із числа представників профільного міністерства, громадських об’єднань у сфері інтелектуальної власності та науковців. Окрім того, на думку Асоціації, члени Апеляційної палати мають займатися тільки цією роботою, і не суміщати інші види діяльності в якості експерта НОІВ.

Катерина Сопова пропонує створити робочу групу з питань доопрацювання проєкту Регламенту, адже зауважень виникає дуже багато. Богдан Падучак зазначив, що такий крок не забезпечить очікувань — а саме оперативного доопрацювання і затвердження фіналізованого документу. Зараз усі мають можливість висловитися.

Представник Укрпатенту Федір Луценко додав, що вони не можуть делегувати досвідчених експертів виключно для роботи в Апеляційній палаті, адже в такому разі буде брак експертів для розгляду заявок, а молоді експерти навряд чи впораються з обсягами роботи.

«Гарантія якісної роботи Апеляційної палати НОІВ – це культура діяльності, яка вже склалася,— прокоментував пан Луценко. — Теоретично, окремий підрозділ для потреб Апеляційної палати НОІВ виглядає дуже гарно, але практично укомплектувати його буде неможливо. Запропонована на даний момент пропозиція — єдино правильне рішення».

В.о. директора Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України Олександр Дорошенко висловив думку: «Ми знову повертаємося до ситуації, коли Укрпатент переглядає власні рішення силами підрозділів, експерти яких й приймали ці рішення. Такий принцип формування — це не те, на що очікувала ІР спільнота».

Він додав, що в ефективній роботі цього підрозділу зацікавлене суспільство і професійна спільнота. На його думку, принципи формування Апеляційної палати слід переглянути в контексті озвучених сьогодні пропозицій.

Федір Луценко озвучив риторичні запитання:

«Я погоджуюсь, що можуть знайтися «зовнішні» фахівці в сфері ТМ, але мені цікаво, як розглядатимуться вузькоспеціалізовані заявки щодо об’єктів біотехнологій, органічної хімії, інформаційних технологій? При цьому ми хочемо набрати нових фахівців і зменшити збори?»

Також представники Укрпатенту висловлювали сумніви щодо можливості передбачення відповідальності членів Апеляційної палати на рівні підзаконного нормативно-правового акту.

Окрім того, слухачі висловлювали зауваження й щодо інших, не кадрових питань — учасників розгляду заперечення, апеляційної заяви чи заяви про визнання торговельної марки добре відомою в Україні, доказів, та інших нюансів.

Техніка регламентного викладення буде ще опрацьовуватися, запевнив Богдан Падучак. Також він закликав учасників обговорення подавати свої пропозиції стосовно змін тих чи інших норм проєкту Регламенту Апеляційної палати НОІВ у письмовому вигляді.

Проверьте

Красивые поздравления на 8 марта в стихах, открытках и прозе

Вот и наступил один из самых ожидаемых и прекрасных весенних праздников – Международный женский день …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *