Головне управління Держпраці у Львіській області роз’яснило роботодавцям, як перейти на електронні трудові книжки. Традиційні паперові трудові книжки виводяться з обігу Законом щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі.
Загалом правила обліку трудової діяльності змінилися з 10 червня 2021 року, коли закон набув сили.
Оформлення на роботу
Проте, ведення паперових трудових книжок не скасовується, хоча облік трудової діяльності і вестимуть електронно в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Якщо працівник, який вперше приймається на роботу, того вимагатиме, роботодавець зобов’язаний оформити трудову книжку протягом п’яти днів. Трудова книжка зберігається у працівника.
Власник або уповноважений ним орган на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки записи про:
прийняття на роботу; переведення та звільнення; заохочення та нагороди за успіхи в роботі.
Як і раніше, порядок ведення трудових книжок визначає Кабмін.
З 10 червня при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати:
паспорт або інший документ, що посвідчує особу; трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування; у випадках, передбачених законодавством, – також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.
Обов’язок щодо зберігання трудових книжок покладається на працівника. Роботодавець, в свою чергу, повинен забезпечити внесення записів до трудової книжки на вимогу працівника.
Видача трудової книжки
Немає підстав видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця. Проте, роботодавець не може відмовитись віддати працівнику його трудову книжку, якщо він того вимагає.
Таку вимогу бажано оформити у вигляді заяви.
Загальну видачу трудових книжок почнуть через 5 років – коли Пенсійний фонд внесе до реєстру застрахованих осіб відсутні відомості про трудову діяльність працівників.
Звільнення
Правила щодо дій роботодавця по відношенню до працівника, що звільняється, також змінено.
Наразі, роботодавець зобов’язаний в день звільнення:
видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення; провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 КЗпП України; на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.