28 апреля, 2024 20:16
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Як взаємодіяти партнерам та контрагентам дискутували експерти IX щорічного форуму юрисконсультів

Відбулася третя паралельна сесія IX щорічного форуму юрисконсультів. Спікери за експертною дискусією обговорювали взаємодію партнерів та контрагентів. Модератором зустрічі виступив Мар’ян Мартинюк, старший партнер ЮК MORIS.

Роман Філоненко, директор юридичного департаменту фінансової компанії NovaPay ГК «НОВА ПОШТА», вів мову про юридичні аспекти Fintech в Україні, практичні кейси та перспективи розвитку. Спікер підкреслив, що Fintech – це про дозвіл від держави надавати фінансові послуги і технології, які забезпечують можливість надання таких послуг. Спікер окреслив чого саме очікують від нового закону про платіжні послуги:

Розширення видів платіжних послуг Відкриття та обслуговування платіжних рахунків Перекази без участі платіжних систем Емісія платіжних карток Відкритий банкінг

В свою чергу, Ангеліна Чачуна, комплаєнс-офіцер ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ» присвятила доповідь темі «Ризикові контрагенти» — як правильно вибудувати відносини. Вона розвінчувала міфи, зокрема

якщо контрагент в санкційних списках, то з ним працювати заборонено, або якщо контрагент з високоризикового регіону, то з ним працювати заборонено, що українських контрагентів перевіряти не треба, або що банк сам перевірить контрагентів.

Резюмуючи доповідь, пані Чачуна зазаначила, що перевірка контрагентів потрібна завжди.

Необхідно адекватно оцінювати застосовність обмежень. Реальні ризики і заборона співпраці – тільки ваше завдання не допустити порушень законодавства.

Станіслав Коваленко, офіцер із комплаєнса та захисту даних авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», аналізував комплаєнс у відносинах із бізнес-партнерами. За його словами, існує декілька класів ризиків. Приміром, секторальний ризик передбачає те, що необхідно орієнтуватися, що певні послуги які важко «відчути руками» ризикові для податкової. Але так само до ризикової сфери відносять і будівництво.

До зовнішніх ризиків належать корупційні ризики самої країни.

З санкційними країнами і санкційними компаніями також можна працювати – головне, з дотриманням певних умов. Станіслав Коваленко переконаний, що необхідно встановлювати комплаєнс принципи в компанії, як-от кодекс етики, правила поведінки тощо.

Тож, після визначення зовнішніх та внутрішніх ризиків необхідно встановити матрицю, щоб співставляти відношення цих ризиків. Потім — провести перевірку контрагента. Найдешевший спосіб перевірки – через інтернет, через власні бази або платні бази. Це полегшує роботу комплаєнс-службі.

Ніна Сидоренко, радник Юридичної групи LCF, розглянула питання недобросовісної конкуренції і відповідні заходи регуляторного противпливу. Спікер дала поради як підтримувати комплаєнс на підприємстві. Для цього слід робити:

Моніторинг досліджень і рішень АМКУ в сфері недобросовісної конкуренції, Давати висновки щодо кваліфікації дій у формі рекомендаційних роз’яснень АМКУ Працівник, відповідальний за антимонопольний комплаєнс + комплаєнс процедури (ефективна взаємодія підрозділів підприємства) + внутрішні політики щодо просування товару. Антимонопольні комплаєнс-тренінги – просвітницька робота серед працівників, які мають справу з підготовкою реклами, об’єктами інтелектуальної власності, оформленням зовнішнього вигляду продукції тощо. Співпраця із зовнішнім радником із питань антимонопольного комплаєнсу (в тому числі, щодо підготовки і подачі заяв про порушення конкурентів, відповідей на вимоги АМКУ, юридичний супровід при розслідуваннях АМКУ, в судах тощо.

Олександр Строкань, партнер MITRAX, підкреслив, що бізнес – це не завжди про здорову конкуренцію. Антимонопольна діяльність компанії – та діяльність, яка пов’язана з превентивними мірами, досудовим врегулюванням спору. Реєстрація прав інтелектуальної власності дозволить збільшити захищеність торгової марки. Адже АМКУ і суди беруть до уваги реєстрацію знаків для товарів і послуг.

Внесення товару до митного реєстру права інтелектуальної власності також містить превентивний характер, і цим варто користуватись. Слід направляти претензії, за рахунок переговорної позиції можна досягти компенсаційного відшкодування. Під час судового захисту приймається до уваги експертиза. Говорячи про кримінально-правову складову – є декілька інструментів, таких як арешт майна і вилучення, арешт рахунків підприємства.

Олександр Сочнєв,  директор із розвитку бізнесу Molfar, завершив сесію доповіддю: «Конкурентна розвідка: як перевірити партнера і захиститися від конкурента». Про контрагента можна дізнатися за допомогою як відкритих джерел, так і закритих. Це й іноземні виписки через локальних юристів-партнерів, відгуки співробітників, публічні заяви, згадки в ЗМІ. Тут можна зіштовхнутися з заангажованими джерелами, великою кількістю нагромадженої інформації. Є спеціальні KYC / AML сервіси, які агрегують топ-ЗМІ за ключовим запитом, аналізують джерела. Проте ці сервіси недешеві і мають обмежену кількість джерел.

Наприклад, сервіс 52wmb дозволяє відстежувати митні накладні. Можна звірити, що закуповують компанії для виробництва.

Пан Сочнєв дав рекомендації як запобігти витоку корпоративних даних – слід забезпечувати конфіденційність документів, користуватися захищеними скріншотерами. Для того, щоб вберегтися від зламів перевіряти від кого надходить інформація, контролювати на яких сайтах реєструвались тощо.

Проверьте

Учасники Expert talk IX Щорічного форуму юрисконсультів обговорили актуальні аспекти вирішення спорів

Четверта сесія IX Щорічного форуму юрисконсультів відбулася в форматі Expert talk з вирішення спорів, модератором …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *