15 мая, 2024 12:42
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

КАС ВС зобов’язав ВККС відновити конкурс на посаду судді Верховного Суду для Павла Вовка

ВККС повинна поновити кваліфікаційне оцінювання голови Окружного адміністративного суду м. Києва Павла Вовка зі стадії проходження співбесіди. Фактично йдеться про конкурс на посаду судді Верховного Суду.

Це випливає з рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 9901/611/19.

Обставини справи

Позивач брав участь в оголошеному за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України № 145/зп-16 від 7 листопада 2016 року конкурсі на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду.

Зокрема, проходив кваліфікаційне оцінювання для участі в конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за спеціальною процедурою призначення.

Позивач був допущений до конкурсу, як і 653 інші кандидати.

У рамках конкурсу позивач:

склав анонімне письмове тестування (75,75 бала), виконав практичне завдання (94,5 бала), з результатом іспиту 170,25 бала був допущений до другого етапу кваліфікаційного оцінювання – дослідження досьє та проведення співбесіди, пройшов тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, за результатами якого складено висновок та визначено рівні показників критеріїв особистої, соціальної компетентності, професійної етики та доброчесності.

Водночас до ВККС надійшов висновок Громадської ради доброчесності про невідповідність позивача як кандидата на посаду судді ВС критеріям доброчесності та професійної етики. Це питання мало розглядатися на пленарному засіданні ВККС, зокрема, в аспекті підтвердження здатності кандидата здійснювати правосуддя в цьому суді.

Напередодні засідання до ВККС надійшло доповнення до висновку ГРД, засідання було перенесено.

За кілька днів, 17 липня 2017 року, до ВККС надійшла заява позивача з проханням зупинити щодо нього кваліфікаційне оцінювання з можливістю відновити його з цієї самої стадії за умови наявності вакансій у КАС ВС.

Позивач також вказав на те, що під час проведення конкурсу він систематично відчував тиск із боку:

правоохоронних органів, деяких членів ГРД, окремих політиків, журналістів та громадських активістів.

Для її спростування та доведення правомірності своєї поведінки кандидату необхідний час на використання правових механізмів.

Того самого дня ВККС прийняла рішення № 193/вс-17 про зупинення кваліфікаційного оцінювання кандидата з підстав потреби перевірки даних щодо майнового стану кандидата. А 27 липня 2017 року Комісія дійшла висновку про припинення участі позивача в конкурсі, оскільки:

він не пройшов усіх етапів кваліфікаційного оцінювання, ще унеможливлює визначення його результатів та рейтингу.

Позовні вимоги

Позивач вважав, що:

процедура його кваліфікаційного оцінювання, незважаючи на прийняття рішення ВККС про припинення його участі в конкурсі на посаду судді ВС, підлягає завершенню; тож щодо нього не може проводитися ще одне кваліфікаційне оцінювання (як судді ОАСК).

Тому просив суд визнати протиправною бездіяльність ВККС у певних аспектах, зокрема йшлося про:

завершення кваліфоцінювання позивача, оформлення рішення про успішне проходження кваліфоцінювання.

Позивач вказував на те, що може продовжити участь у конкурсі, після того як може офіційно підтвердити свою відповідність критеріям доброчесності, зокрема, за викладеними у висновках ГРД фактами на підставі:

рішень Національного агентства з питань запобігання корупції від 9 лютого 2018 року № 199 та № 200, якими встановлено відсутність із боку позивача правопорушень, передбачених частиною 4 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статтею 366-1 Кримінального кодексу України; відповідності оцінки задекларованих майна та активів даним, отриманим із наявних джерел; встановлення перевіркою відсутності конфлікту інтересів; відсутності ознак правопорушення, передбаченого статтею 368-2 Кримінального кодексу України.

Позиція Верховного Суду

КАС ВС задовольнив вимоги позивача частково, а саме:

визнав протиправною бездіяльність ВККС щодо невідновлення кваліфікаційного оцінювання, зупиненого 17 липня 2017 року, зобов`язав ВККС відновити це кваліфікаційне оцінювання.

Фактично йдеться про проведення фінальної співбесіди з Павлом Вовком з урахуванням висновків ГРД.

У решті позовних вимог Суд постановив відмовити. Водночас щодо частини вимог стосовно призначеного “повторного” кваліфікаційного оцінювання ВС закрив провадження.

Мотиви ВС

Своє рішення в частині задоволених позовних вимог ВС мотивував таким чином.

ВККС має право зупинити розпочате кваліфікаційне оцінювання з підстав потреби перевірки до отримання відповіді від спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.

Звернення позивача про поновлення кваліфікаційного оцінювання у зв`язку з усуненням причин, що зумовлювали зупинення кваліфікаційного оцінювання, відкладалося.

На момент звернення до суду – 17 грудня 2019 року – кваліфікаційне оцінювання стосовно позивача так і не було поновлено, будь-яке рішення за його наслідками відповідачем прийнято не було.

Тобто ВККС зупинила проведення кваліфікаційного оцінювання щодо позивача, однак, отримавши відповідь від НАЗК, з порушенням вимог частини 6 статті 84 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» не вчинила жодних дій щодо відновлення кваліфікаційного оцінювання позивача.

7 червня 2018 року ВККС призначила нове кваліфікаційне оцінювання позивача відповідно до пункту 2 частини 4 статті 83 зазначеного закону (як судді суду першої інстанції).

Таким чином, позивач опинився у становищі:

коли одне кваліфікаційне оцінювання стосовно нього не завершено, відповідачем прийнято рішення про його нове кваліфікаційне оцінювання.

Фактично вказані обставини створили правову невизначеність для позивача.

Водночас ВС підкреслив, що висновки ГРД має право оцінювати виключно ВККС у рамках відповідних процедур.

КАС ВС вважає, що ефективним захистом порушеного права позивача є саме зобов`язання ВККС відновити кваліфікаційне оцінювання, зупинене 17 липня 2017 року.

Це спонукатиме відповідача своїми рішеннями врегулювати процедуру кваліфікаційного оцінювання позивача, усунувши правову невизначеність, яка виникає внаслідок одночасного існування двох незавершених процедур кваліфікаційного оцінювання.

Таким чином, Павло Вовк може отримати шанс завершити конкурс на посаду судді Верховного Суду.

Нагадаємо, у квітні ц.р. НАБУ повідомило про викриття двох адвокатів, пов’язаних із головою ОАСК, які нібито вимагали кошти для вирішення справи в цьому суді.

Проверьте

ТГ-помойку «Уши Кличко» финансирует Офис Президента

Офис Президента не жалеет денег налогоплательщиков, чтобы финансировать ТГ-помойку «Уши Кличко». Контент примитивный: рерайт с …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *