Якщо працівник не є особою, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, і відсутнє рішення про його відсторонення від посади, прийняте в порядку ч. 2 ст. 154 КПК України, то наказ роботодавця про відсторонення такого працівника від роботи є незаконним.
Це акцентував Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в постанові від 22 травня 2024 року у справі № 210/3278/22.
За обставинами справи
Позивач оскаржив у суді наказ про відсторонення його від виконання посадових обов’язків на час проведення слідчих дій без збереження заробітної плати. Наказ виданий у зв’язку з проведенням досудового розслідування в кримінальному провадженні.
Зазначав, що йому не вручали повідомлення про підозру у вказаному кримінальному провадженні.
Районний суд визнав незаконним і скасував наказ, зобов’язав роботодавця виплатити позивачу заробітну плату за час відсторонення від роботи.
Суд брав до уваги, що такої підстави відсторонення, як проведення досудового розслідування за фактом можливої причетності працівника до вчинення кримінального порушення, нормами ст. 46 КЗпП України не передбачено. Відомостей про вручення підозри позивачу немає.
Апеляційний суд змінив рішення суду лише в частині періоду, за який слід виплатити заробітну плату за час відсторонення від роботи.
Висновки ВС
Касаційний цивільний суд у складі ВС залишив судові рішення без змін, зробивши такі правові висновки.
Стаття 43 Конституції України гарантує право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Підстави відсторонення працівника від роботи власником або уповноваженим органом визначені ст. 46 КЗпП України. Відсторонення особи від роботи можливе за наявності передбачених законодавством обставин. Як на підставу для відсторонення позивача від роботи відповідач посилався на проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні. Згідно з чч. 1 та 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Таке відсторонення здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більш ніж два місяці. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог ст. 158 цього Кодексу.
«У матеріалах справи немає відомостей про те, що позивач підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відповідного рішення про відсторонення від посади в порядку ст. 154 КПК України щодо нього не ухвалювалося. У кримінальному провадженні позивач мав процесуальний статус свідка», — зазначив КЦС ВС.
Тож ВС визнав, що суди обґрунтовано вважали, що наказ про відсторонення позивача від роботи складений відповідачем без законних на те підстав, у зв’язку з чим скасували його.