1 марта, 2024 17:25
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Кримінально-правовий форум: криптовалюта і даркнет надзвичайно широко використовуються у вчиненні злочинів економічного характеру

III Міжнародний кримінально-правовий форум, організований виданням «Юридична практика», триває.

На четвертій сесії учасники обмінялися досвідом щодо транскордонних кримінальних проваджень. Модератором сесії виступив Павло Отенко, керівник київського офісу АО «Шкребець і Партнери».

Іноземний елемент

Євгеній Єнін, заступник міністра закордонних справ України, повідомив що тенденції кримінальних проваджень з іноземним елементом особливої трансформації не зазнали. Правоохоронні органи намагаються іти в ногу з часом, водночас не завжди встигають за злочинцями.

«Криптовалюта і даркнет надзвичайно широко використовуються у вчиненні злочинів економічного характеру», – зазначив спікер.

За його словами правоохоронці мають позитивний досвід розслідування злочинів, пов’язаних з криптовалютою. І ці практики поступово напрацьовуються.

Детальніше Євгеній Єнін зупинився на міжнародно-правовій допомозі. Один із останніх трендів – створення і функціонування декілька десятків спільних слідчих груп з країнами-партнерами.

Показово, що українська сторона традиційно готує величезні, розлогі, на декілька сторінок запити, проте міжнародні партнери вимагають спрощення таких документів: коротко викласти загальну фабулу справи, роль і місце конкретного виконавця, якщо мова йде про злочинну групу і перелік тих дій, які запитувач хотів би, щоб партнери здійснили в межах їхньої юрисдикції.

Супроводження екстрадицій

Ірина Маліцька, керуючий партнер ЮК «АДВОКАРЕ», поділилася практикою супроводження екстрадицій в Україні та за кордоном. Головні складові успіху цієї справи, за словами пані Маліцької – не боятися, вчити іноземну мову і починати дружити з іноземними колегами, адже за кордоном повноваження українського адвоката обмежені, щоправда «руками адвоката» для дій за кордоном може виступає консул і посольство.

Принципи, згідно з якими має здійснюватись екстрадиція:

злочин передбачений у міжнародному договорі про видачу; принцип подвійної злочинності (злочин є караним як за законом держави, що вимагає видачі, так і за законом держави, до якої звернено вимогу); покарання тільки за той злочин, який був юридичною підставою видачі.

Ірина Маліцька подарила користуватися професійними перекладами та нагадала про можливість оскарження екстрадиційного ордера (європейський ордер і традиційний ордер на екстрадицію, який видається за рішенням суду).

«Іноді тактика затягування процесу за кордоном допомагає витягнути клієнта», – зауважила спікер. Так, екстрадицій на перевірка триває 60 днів і 30 днів потрібно для прийняття процесуальних рішень. Окрім того, адвокат може оскаржити процес перевірки і видачі екстрадиції.

Екстрадиція громадянина США

Олександр Строкань, партнер MITRAX, продовжив тему екстрадиції. Детальніше він зупинився на практичному кейсі екстрадиції громадянина США з України. Підставою для його розшуку була нібито злочинна змова та порушення правил ембарго – вивезення американських авіаційних двигунів на території Ближнього Сходу.

Іноземця затримали в Україні і вже наступного дня вирішувалося питання про його тимчасовий арешт. Проте, сторона обвинувачення не надала слідчому судді усіх документів, необхідних для затримання. У такій категорії справ ця помилка є однією із найпоширеніших. На виході з судової зали на підозрюваного чекав новий загін правоохоронців для затримання. Його вивезли у невідомому напрямку, а адвокати не могли визначити його місцезнаходження протягом декількох днів. Слідчий суддя виніс ухвалу про звільнення особи, але це не допомогло.

Потім, за словами пана Строканя, вони зверталися до омбудсмена, подали заяву про вчинення кримінального правопорушення у вигляді незаконного тримання під вартою і навіть замовили висновок правової експертизи про те що на території Україні продаж авіаційних двигунів в країни Близького Сходу не є злочином. І взагалі між США і Україною не укладений договір про екстрадицію. Після цих та інших дій вдалося вберегти клієнта від екстрадиції.

Розшук Інтерполом

Євгеній Солодко, партнер Sayenko Kharenko, розповів про оскарження розшуку Інтерполом. Інтерпол, за його словами, це не панацея, а просто один і засобів міжнародно-правового співробітництва. І робота Інтерполу немає нічого спільного зі стріляниною, захопленнями, головна їхня зброя – інформативна.

У пана Солодка є питання до якості роботи правоохоронців. Якщо вони вже прийняли рішення переслідувати топ чиновників, то мають робити це якісно, інакше їхня робота буде зведена нанівець. Зазвичай усе відбувається голосно, популістично, але далеко не юридично.

Порядок звернення до МОКП-Інтерпол правоохоронцями:

Наявність кримінального провадження; Здійснення національного розшуку та отримання відомостей про перебування особи за кордоном; Оголошення у міжнародний розшук та звернення до Національного центрального бюро (НЦБ) з запитом; НЦБ розглядає запит а предмет відповідності інструкція та на предмет відсутності заборон; НЦБ, за необхідності, витребовує уточнення та роз’яснення у запитуючого правоохоронного органу; НЦБ (після перевірки) направляє запит до генерального секретаріату з метою публікації оповіщень (так званих карток).

Завершуючи свій виступ Євгеній Солодко порадив вивчати статутні документи Інтерполу та оскаржувати усю ту інформацію, що підлягає оскарженню. У разі позитивного результату така інформація назавжди видаляється з баз даних Інтерполу.

Чи виправдане, на вашу думку, створення Бюро економічної безпеки?

Це лише нова вивіска для старої податкової міліції Так, це допоможе ефективніше боротися з тіньовим бізнесом Так, це дасть змогу усунути дублювання функцій правоохоронних органів Ні, тиск на бізнес тільки посилиться Ідея хороша, але все буде залежати від кадрового наповнення цього органу

Подивитися результати

 Loading …

Проверьте

Мін’юст вирішив змінити правила професійної етики нотаріусів: нові вимоги

Оприлюднено наказ Міністерства юстиції України № 2039/5 “Про затвердження Правил професійної етики нотаріусів України”. Документ …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *