3 февраля, 2024 16:46
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

КСУ скасував повноваження Кабміну визначати мінімальні розміри пенсії чорнобильцям

Конституційний Суд ухвалив Рішення від 7 квітня 2021 poку № 1-p(II)/2021, яким визнав неконституційним підпункт 13 пункту 4 розділу І Закону України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України“ від 28 грудня 2014 року № 76–VIII.

Цим Рішенням Суд визнав неконституційною норму закону, якою Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати своїми актами:

мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

КСУ вказав, що покладення Конституцією України на державу обов’язку захищати осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вказує на особливий статус таких осіб у контексті їх соціального захисту та охорони здоров’я, а відтак – обумовлює посилений їх соціальний захист.

Зокрема, Суд дійшов висновку, що Кабінет Міністрів України визначив істотно менші мінімальні розміри державної пенсії особам, на яких поширюється дія статті 54 Закону № 796–XII, ніж їх було гарантовано на законодавчому рівні частиною четвертою цієї статті Закону № 796–XII у редакції Закону № 230/96–ВР.

Конституційній Суд України також зазначив, що держава може змінювати законодавче регулювання у сфері соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проте в разі зміни такого регулювання вона не повинна вдаватися до обмежень, що порушують сутність їх індивідуальних прав, а досягнутий рівень соціального захисту має бути збережено.

Крім того, Суд зазначив, що відповідно до статей 3, 16, 50 Конституції України в їх взаємозв’язку на державу покладено позитивний обов’язок забезпечити особам з інвалідністю з числа осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посилений соціальний захист.

Позитивний обов’язок держави в цьому випадку по суті вимагає від неї вжити заходів підтримчої дії (affirmative action) з огляду на те, що йдеться про обов’язок захисту державою однієї із найуразливіших верств населення, яка того потребує.

Соціальні гарантії, зокрема й мінімальний рівень соціального захисту для цієї категорії осіб, має встановлювати законодавець. Кабінету Міністрів України як державному органу, уповноваженому розробляти проєкт закону про Державний бюджет України та забезпечувати виконання затвердженого законодавцем відповідного закону, належить визначати умови та порядок призначення встановлених законом мінімальних розмірів державної пенсії для зазначеної категорії осіб.

Конституційний Суд України в цьому Рішенні також вказав, що держава має відшкодувати шкоду громадянам України, на яких поширюється дія статті 54 Закону № 796–XII, завдану їм внаслідок дії частини третьої статті 54 Закону № 796–XII у редакції Закону № 76–VIII, та зобов’язана розробити порядок (юридичний механізм) відшкодування такої шкоди.

КСУ відтермінував на три місяці втрату чинності оспорюваної норми Закону.

Верховна Рада має протягом 3 місяців привести нормативне регулювання у відповідність Конституції, а якщо цього не відбудеться, застосуванню підлягатиме частина четверта ст. 54 ЗУ №796-XII.

Проверьте

Пропавшего под Киевом 2-летнего мальчика нашли живым: все, что известно

Двухлетнего Богдана, которого со вчерашнего дня разыскивали Киевской области, нашли живым и здоровым. К поискам …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *