Підтримуючи сім’ї з дітьми держава запровадила видачу молодим батькам натуральної допомоги відомої як «Пакунок малюка» або «Бебі бокс» (baby box). Ідея дуже проста: дати мінімально необхідний комплект засобів та матеріалів, потрібний на перші місяць-два життя малюка. Знаючи, як матусі, особливо в очікуванні першої дитини, метушаться, збираючи речі в пологовий будинок, ідея правильна. Але з її реалізацією виникли проблеми. Спочатку в умовах карантину закінчилися самі бебі бокси, при чому найперше у столиці, а потім постало питання порядку правильної компенсації у разі невидачі «Пакунку малюка».
Тож, по факту з січня 2021 року батьки почали отримувати різну допомогу:
або 5000 гривень; або 5763 гривень.
Спробуємо розібратися, яка сума підлягає виплаті, та від чого залежить.
Право на бебі бокс
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» це допомога при народженні дитини, яка надається:
батькам живонародженої дитини; особам які їх заміняють; родичам, які забирають дитину з пологового будинку.
Пакунок малюка — це додаткова допомога. Тож його мають надати, незалежно від інших державних допомог чи виплат у зв’язку з народженням дитини.
Єдиною підставою для видачі бебі боксу є факт народження живої дитини.
Отримати «пакунок малюка» можна у будь-якому державному чи приватному закладі охорони здоров’я:
пологовому будинку; пологовому відділенні; перинатальному центрі; неонатальному центрі тощо.
Якщо на момент виписки дитини бебі бокси в лікарні закінчились, слід звернутись з письмовою заявою до органу соціального захисту населення за місцем проживання або перебування.
Ба, більше, бебі бокс можна отримати навіть тим батькам, чиї діти народилися поза межами медичного закладу – протягом року з моменту народження дитини.
Як отримати «пакунок малюка»: які документи подати
Ситуації, коли допомогу отримують не батьки дитини, мають своє регулювання, ми їх не будемо розглядати, зупинимося на звичній ситуації, коли «пакунок малюка» або компенсацію отримує породілля.
Відповідний порядок врегульовано урядом, але ми подивимося на практику. Якщо видача бебі боксу відбувається в пологовому, батькам не потрібно нічого робити. Оформлення документів покладається на відповідний заклад. Можливо, треба буде написати чи підписати заяву, а також поставити підпис у формулярі про отримання. Якщо пакунки малюка відсутні, то молодим батькам треба буде трохи попорпатися з документами.
Так, до заяви, яка надається в орган соціального захисту населення, треба буде додати:
Довідку з пологового будинку про неотримання бебі боксу під час виписки (для цього треба звернутися у пологовий будинок, подавши копію медичного свідоцтва про народження дитини, копію паспорту матері та її облікової картки платника податків); Копію свідоцтва про народження дитини (цей документ попередньо треба отримати у місцевому РАЦС, а це означає, що клопотати про виплату «пакунку малюка» ви не зможете одразу після народження дитини); Копії паспортів та облікової картки платника податків матері та батька (взагалі який практичний зміст у зборі цих даних відсутній, зокрема щодо даних батька, але держоргани все ще полюбляють збирати якомога більше паперів і перестраховуватися).
Органи соцзахисту перевіряють дані, чи часом батьки не отримали бебі бокс у іншому органі (наприклад, за місцем реєстрації батька чи матері), і упродовж 30 днів із дня народження дитини повинні видати батькам бебі бокс.
Якщо минуло понад 30 днів, батьки можуть клопотати про виплату компенсації за бебі бокс. Тоді до наведеного вище переліку документів треба надати також довідку з ПриватБанку про відкриття спеціального соціального рахунку «пакунок малюка» та отримання картки, на яку буде перерахована така компенсація. Відповідно, перед тим треба відкрити такий рахунок. На жаль, наразі обрати інший банк, чи отримати цю ж допомогу на картку на яку зараховується допомога при народження дитини не можна. Звернутися за компенсацією можна не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.
Ситуація в Києві
На практиці, принаймні в Києві, відбувається трохи інакше. Оскільки загально відомо, що бебі бокси ніхто не закуповував, то заяви про видачу бебі боксів соцзахист не приймає, а батьки за сплином 30 днів подають лише заяви на компенсації.
Треба врахувати, що компенсацію бебі боксів не можна наразі оформити через е-малятко (така опція має з’явитися не пізніше 1 березня 2021 року) або іншим чином онлайн. Проте, залежно від правил у конкретному соцфонді, можна надіслати сканкопії документів на електронну пошту, або передати кур’єром, родичем, знайомим, чи вкинути у відповідну скриньку при вході.
Розмір виплати
Якщо документи в порядку (кому таланить – співробітники соцфонду дзвонять і повідомляють, якщо треба щось додати, уточнити або підвезти копії документів, кому ні – треба самому дзвонити і уточнювати чи все гаразд), протягом місяця-двох сума компенсації зараховується на спеціальну картку. З неї можна купувати тільки дитячі товари і тільки у магазинах-партнерах програми (це як онлайн так і офлайн магазини, список яких постійно оновлюється). Зняти гроші з цієї картки або перевести на інших рахунок неможливо.
Грошова компенсація не виплачується в разі:
відмови від новонародженої дитини; відбування матір’ю покарання у місцях позбавлення волі та подальшого перебування новонародженої дитини в будинку дитини при установі виконання покарань; смерті новонародженої дитини в пологовому будинку; отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
Проте, скільки має отримати сім’я компенсації, залежить від дати народження дитини і дати отримання коштів на картку.
Так, законом «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право батьків на пакунок малюка закріплено лише із 24 жовтня 2020 року, коли набули чинності відповідні зміни, внесені до нього Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка». До того часу і пакунок малюка, і грошова компенсація за його неотримання регулювалися постановами Кабінету Міністрів України. Зокрема, відповідно до постанови КМУ від 29 липня 2020 року № 744 «Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», грошова компенсація за не отриманий бебі бокс становила 5000 гривень.
Таким чином, батьки діток народжених до 23 жовтня 2020 року включно, мають право лише на компенсацію «пакунку малюка» у розмірі 5000 грн незалежно від дати отримання компенсації.
Наразі, після закріплення права на пакунок малюка законом, до вказаної постанови було внесено зміни. Зокрема, передбачено, що розмір грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» становить не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації. У цій частині постанова уряду дещо суперечить Закону, адже той передбачає вартість пакунку малюка у розмірі не менше 3 прожиткових мінімумів для дітей до 6 років на момент видачі такої допомоги.
Батьки вже можуть вимагати, щоб виплата коригувалася на розмір прожиткового мінімуму на дату зарахування коштів.
При цьому батьки дітей, народжених до 23 жовтня 2020 року включно, отримують компенсацію «пакунку малюка» безумовно. А от компенсація бебі боксу на дітей, які народилися в період з 24 жовтня 2020 року до 30 червня 2021 року включно, проводитиметься лише у разі неотримання «пакунку малюка» з незалежних від отримувача причин.
Такими причинами можуть бути:
народження дитини до 37 повного тижня вагітності (154-259 діб); народження дитини за кордоном; обсервація; карантин; самоізоляція; відсутність «пакунка малюка» в закладі охорони здоров’я, структурному підрозділі з питань соціального захисту населення за місцем проживання/перебування новонародженої дитини.
Починаючи з 1 липня 2021 року, для дітей народжених з цієї дати, виплата грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» буде проводитися за бажанням отримувача. Тобто саме батьки зможуть обрати: бебі бокс чи гроші за нього.
Сума копенсації
Проте давайте розберемось, яку ж суму мають отримувати батьки на картку, якщо їхня дитина народилася 24 жовтня та пізніше у 2020 році, тому що наразі одні отримують 5000 грн компенсації, як батьки діток народжених до 23 жовтня у 2020 році, інші – 5763 грн, що відповідає трьом прожитковим мінімумам на дітей до 6 років у січні 2021 року.
Ні Закон, ні чинні постанови уряду, зокрема Порядок та умови реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках, не вказують на якусь тверду суму компенсації бебі боксу для діток, народжених після 24 жовтня 2020 року. Таким чином, треба відштовхуватися від законодавчого положення, що вартість «пакунку малюка» (а відтак і його компенсації) не може бути меншою за три прожиткових мінімуми для дітей до 6 років на день отримання.
Відповідно компенсація з 24 жовтня 2020 року (для дітей народжених з цієї дати) повинна надаватися у розмірах не менших за:
з 24 жовтня 2020 року по 31 листопада 2020 року – 5 577 грн (що дорівнює 3*1859); з 1 грудня 2020 року по 30 червня 2021 року – 5 763 грн (3*1921) з 1 липня 2021 року по 30 листопада 2021 року – 6 039 грн (3*2013) з 1 по 31 грудня 2021 року – 6300 грн (3*2100).
Тобто, якщо отримувачі компенсації за дітей, народжених після 24 жовтня 2020 року, у відповідні дати отримали менше вказаних сум, вбачаються підстави для оскарження такого рішення з вимогою доплати до розміру трьох прожиткових мінімумів на момент зарахування коштів на картку.
Одначе, орган соцзахисту може у строк до 30 днів з дня народження дитини видати «пакунок малюка» в натурі. З практичного досвіду батьківства це дуже сумнівне правило. Адже більшість з речей, які включені до бебі боксу, потрібні батьками з моменту народження дитини. Відтак отримання такого пакунку не у день пологів означатиме, що деякі речі будуть непотрібні (наприклад, одяг або підгузки найменшого розміру) або залишаться невикористаними, адже дублюватимуть уже придбані батьками (термометри для вимірювання температури води та тіла, ножиці, ковдрочки, матраци, пелюшки, пустишки та пляшечки). Відтак, щоби проект «пакунок малюка» був максимально корисним для батьків, державі треба задуматися над тим, щоб видавати бебі бокси у день пологів. Це було б зручно, щоб батьки не метушилися із збиранням речей для майбутньої дитинки у пологовий будинок.
Зверніть увагу: який би розмір грошової компенсації не отримали батьки, витратити їх треба упродовж року з дня зарахування коштів на свій спеціальний рахунок. Не використані кошти банк самостійно поверне Мінсоцполітики.