У другому кварталі поточного року бізнес подав рекордну кількість скарг на державні органи.
Так, у квітні-червні 2021 року до Ради бізнес-омбудсмена надійшло 531 скарга, яка стосувалася порушення прав бізнесу з боку державних органів. Про це йдеться у звіті бізнес-омбудсмена за другий квартал 2021 року.
За результатами зведеної статистики, кількість скарг зросла
на 25% більше проти І кварталу поточного року та на 38% більше проти ІІ кварталу 2020 року.
Традиційно, понад 85% звернень бізнесу становили чотири категорії питань:
порушення з боку податкових органів, порушення з боку правоохоронних органів, порушення з боку державних регуляторів, порушення з боку органів місцевого самоврядування.
Податкові питання
Дві третини (65%) скарг бізнесу стосувалися податкових питань, а саме:
невиконання судових рішень з реєстрації податкових накладних (115 скарг), блокування податкових накладних (71), оскарження результатів податкових перевірок (46), включення до переліків ризикових платників податків (41), кримінальні справи з податкових питань (20).
У порівнянні з І кв. 2021 року підприємці більше скаржилися на
блокування податкових накладних (+58%), включення до переліків ризикових платників податків (+58%) та безпідставно відкриті кримінальні справи з податкових питань (+20 %).
Найбільше зросла кількість скарг щодо невиконання судових рішень з реєстрації податкових накладних (+102%).
«У другому кварталі ми отримали рекордну кількість звернень за останні три роки. Ключовим фактором такого зростання стали скарги щодо невиконання судових рішень з реєстрації податкових накладних. Раніше у двох системних звітах РБО ми розробили рекомендації щодо того, як можна покращити ситуацію з виконанням рішень, які набрали законної сили, та адресували їх ДПС, Мінфіну та Кабміну. Вважаю, що такий тренд має привернути увагу державних органів та спонукатиме їх якнайшвидше імплементувати рекомендації РБО», — зазначив бізнес-омбудсмен Марчін Свєнчіцький.
Скарги на порушення правоохоронців
Підприємці скаржилися на процесуальні порушення та бездіяльність
Національної поліції (32), органів Прокуратури (16) та Служби безпеки України (9).
Кількість скарг підприємців на порушення Нацполіції та органів Прокуратури дещо скоротилася порівняно з I кварталом 2021 року, але збільшилася порівняно з II кварталом 2020 року.
А от на СБУ підприємці скаржилися більше.
Скарги на порушення державних регуляторів
Загальна кількість скарг щодо дій державних регуляторів збільшилася (+44%) проти II кварталу 2020 року. Водночас, кількість скарг на зловживання державних регуляторів значно зменшилася проти I кварталу 2021 року. Наприклад, кількість скарг щодо дій ДАБІ, реформування якої триває вже понад рік, зменшилася втричі.
Скарги на порушення органів місцевого самоврядування
Кількість звернень щодо місцевих органів влади значно збільшилася: подвоїлася проти I кв. 2021 року та майже потроїлася проти II кв. 2020 року.
Зокрема, випадки зловживань стосувалися видачі дозволів та виділення земельних ділянок, що є сферою відповідальності органів місцевого самоврядування.
Ефективність скарг
Рада бізнес-омбудсмена завершила розслідування 287 справ та допомогла бізнесу повернути і заощадити 94 млн грн.
Державні органи виконали 88% індивідуальних рекомендації Ради. Серед системних рекомендацій, виданих з початку роботи РБО, у звітному кварталі були імплементовані такі:
Верховна Рада України ухвалила зміни до Земельного кодексу, що мають на меті врегулювати територіальні спори між органами місцевого самоврядування; Антимонопольний комітет та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг посилили співпрацю у межах Меморандуму задля покращення роботи природних монополістів зі скаргами споживачів послуг, відповідно до рекомендацій РБО.
Водночас відновилася робота щодо законопроєкту про Установу бізнес-омбудсмена в Україні. Оновлена версія документа, в якій було враховано зауваження деяких депутатів та юристів, отримала підтримку Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку та очікує розгляду на пленарному засіданні.
Посли ЄС та 13 країн-донорів РБО підписали спільний лист на підтримку законопроєкту до Голови Верховної Ради Дмитра Разумкова.