15 марта, 2024 1:53

Нотаріальна палата просить Мін’юст врегулювати питання довірчої власності та вартості витягів із реєстру у зв’язку з відкриттям ринку землі

Нотаріальна палата України звернулась до Міністерства юстиції з проханням узгодити низку питань щодо  довірчої власності та вартості витягів із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв’язку з відкриттям ринку землі.

Нотаріальна палата вказує, що з 1 липня під час посвідчення угоди про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення нотаріуси перевірятимуть набувачів, зокрема обмеження щодо загальної площі землі, яку має право набувати у власність одна особа.

Один із етапів перевірки набувача – визначення загальної площі сільськогосподарських земельних ділянок у його власності.

Так, нотаріус має шукати в ДРРП:

зареєстровані права власності на с/г земельні ділянки набувача (власника); особу, з якою набувач (власник) перебуває (перебував) у шлюбі; юридичну особу приватного права, учасником (членом, акціонером) або кінцевим бенефіціарним власником якої є набувач (власник).

Незалежно від обсягу отриманої інформації, адміністративний збір справляється за одну надану послугу у сфері держреєстрації прав. Водночас пунктом 9 Порядку доступу до ДРРП встановлено, що у разі обрання особою варіанта отримання інформації з ДРРП в цілому щодо суб’єкта речового права / обтяження адміністративний збір справляється в установленому законом розмірі з розрахунку за кожні 25 сторінок інформації.

За такої ситуації вартість виконання однієї перевірки (інформаційної довідки) з ДРРП у порядку пошуку речових прав та обтяжень за суб’єктом (наприклад, с/г підприємством, банком, місцевою радою) може сягати кількох тисяч гривень, що призведе до здорожчання нотаріального посвідчення правочину та, відповідно,  негативної  реакції з боку фізичних та юридичних осіб.

Тому Нотаріальна палата просить Мін’юст внести зміни до Порядку доступу до ДРРП та виключити абзац 2 пункту 9 або викласти його в редакції, яка б не поширювалась на отримання інформації нотаріусами (під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва).

Також НПУ просить Мін’юст надати роз’яснення:

чи враховуються землі сільськогосподарського призначення, які належать довірчому власнику на праві довірчої власності, під час визначення загальної площі земельних ділянок набувача; чи буде реалізовано можливість перевірки наявності таких земельних ділянок у власності довірчого власника засобами Державного земельного кадастру.

Нотаріальна палата наголошує: відсутність можливості враховувати с/г землі, які належать довірчому власнику на праві довірчої власності, під час визначення загальної площі земельних ділянок набувача призведе до того, що такі земельні ділянки в період дії договору про встановлення довірчої власності вибувають з підрахунку, що може бути використано в неправомірних цілях.

Проверьте

Президент присвоїв звання “Заслужений юрист України” з нагоди Дня Конституції

Президент Володимир Зеленський підписав Указ №274/2021 “Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Конституції …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *