21 марта, 2024 6:54
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Підстави для розірвання договору оренди землі – ВС пояснив особливості

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду роз’яснив підстави для розірвання договору оренди землі. Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

Позивач наголошував на тому, що підставою для розірвання договору оренди землі є настання події, яка передбачена в договорі, а саме зміна директора підприємства-орендаря.

Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з недоведеності позивачем того, що від зміни керівника підприємства-орендаря змінилася суть правовідносин сторін, розмір чи порядок виплати орендної плати та інші обставини, внаслідок яких він зазнав шкоди та значною мірою позбувся того, на що розраховував при укладенні договору.

Висновок КЦС ВС (постанова від 16 червня 2021 року у справі № 375/278/20)

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду скасував судові рішення районного та апеляційного судів і задовольнив позов про розірвання договору оренди земельної ділянки, зробивши такі правові висновки:

ВС зауважив, що до загальних засад цивільного законодавства належить свобода договору (п. 3 частини першої ст. 3 ЦК України).

Тлумачення цього пункту, а також ст. 627 ЦК України свідчить, що свобода договору має декілька складових, зокрема це:

свобода укладання договору, вибору контрагента, виду договору, визначення умов договору.

Згідно зі ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Частинами третьою та четвертою ст. 31 Закону України «Про оренду землі», зокрема, передбачено, що відповідний договір може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом, його розірвання в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Згідно з п. 8.3 оспореного договору оренди земельної ділянки він може бути припинений достроково на вимогу однієї зі сторін у передбачених договором випадках, а в п. 8.6 договору сторони погодили, що зміна директора підприємства-орендаря є підставою для розірвання договору.

Тобто наведеними умовами договору передбачена можливість його розірвання на вимогу однієї зі сторін та визначені підстави для такого розірвання без необхідності встановлення будь-яких інших передумов, зокрема істотного порушення договору.

Посилання судів попередніх інстанцій на те, що від зміни керівника підприємства-орендаря позивач не зазнав шкоди та не позбувся того, на що розраховував при укладенні договору, на обґрунтованість позовних вимог не впливають, оскільки орендодавець просив розірвати договір не у зв’язку з істотним порушенням договору орендарем, а у зв’язку з настанням події, яку сторони, на власний розсуд, керуючись принципом свободи договору, погодили як підставу для розірвання договору.

Проверьте

Костя Калоша (Константин Бедовой) торговал телами несовершеннолетних – источники

Известный в Киеве и области наркоторговец и криминальная «шестерка» Константин Бедовой (кличка Костя Калоша) оказался …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *