Останнім часом тисячі українців підключилися до застосунку «Дія» і разом з сертифікатами про вакцинацію отримали повідомлення про штрафи в «Дії». Більшість — про порушення ПДР, зафіксовані автоматично, про які до того власники авто не були повідомлені.
На жаль, працівники Національної поліції не докладають зусиль для надсилання постанов про порушення. Як правило, одночасно або через кілька днів після того в «Дії» з’являються й повідомлення про відкриття виконавчого провадження із стягнення штрафу. Це означає, що водій фактично позбавлений можливості скористатися пільгою на сплату штрафу в розмірі 50 % у перші 10 днів. Ба більше, він повинен здійснити також додаткові витрати, а саме 10 % виконавчого збору та приблизно 200 грн на покриття витрат виконавчого провадження.
Виходить, що Нацполіція позбавляє власників ТЗ права заплатити менші штрафи, навіть коли особа їх визнає і не бажає оскаржувати.
З одного боку, відповідати за порушення потрібно, з іншого, створюється враження, що це використовується для поповнення бюджету:
оскаржувати штраф і подальшу бездіяльність поліцейських та навпаки бурхливу діяльність виконавців утричі дорожче за штраф навіть із виконавчим збором; суди займають час на підготовку та розгляд, особливо враховуючи навантаження; громадяни сплатять і 100% штрафу зі збором просто тому, що так простіше.
Адвокат АО «DixiLex» Олександр Бойко розповів, що робити, якщо про штраф уперше стало відомо з «Дії», та чи є перспективи оскарження.
Чи може автовласник убезпечити себе від «прихованих штрафів»
В умовах сьогодення, коли кожен водій має доступ до інтернету, дізнатися про вид та кількість штрафів не є великою проблемою. Як приклад можна навести офіційний застосунок від МВС України «Штрафи ПДР»:
треба встановити цей застосунок на свій смартфон, налаштувати інформування про зафіксовані правопорушення або перевіряти їх наявність онлайн, він дає змогу своєчасно отримувати повідомлення про складені відносно водія постанови про порушення Правил дорожнього руху.
Іншим варіантом може слугувати встановлення на смартфон застосунку «ДІЯ». В ньому можна дізнатися:
про складені за порушення ПДР постанови, про нараховані суми штрафів, про про відкриті виконавчі провадження, про боргові суми.
Використання будь-якого із перелічених застосунків у своєму смартфоні сприятиме:
своєчасному отриманню повідомлень про штрафи за порушення ПДР, уникненню неприємних ситуацій, пов’язаних із несвоєчасною їх сплатою.
Що робити, коли отримав повідомлення про штрафи в «Дії»
На сьогодні в Україні немає налагодженої системи інформування водіїв про наявність штрафів. Це несе для них суттєві ризики, а саме:
відкриття виконавчого провадження, примусове стягнення суми штрафу, оплату штрафу у двократному розмірі, складені відносно водія постанови про порушення правил дорожнього руху, блокування банківських рахунків, встановлення заборони для виїзду за кордон тощо.
Щойно водій дізнався про наявність несплаченого штрафу за порушення ПДР, необхідно діяти негайно.
Якщо строки для сплати штрафу за порушення ПДР не сплили, то водій може:
добровільно оплатити штраф, або оскаржити постанову поліцейського, якою цей штраф накладено, в суді.
В іншому випадку, якщо за несплату штрафу вже відкрито виконавче провадження, то водієві необхідно звернутись до місцевого відділення виконавчої служби та дізнатися номер справи і суму до сплати. Після здійснення такої оплати треба відмітити погашення боргу у виконавця.
Чи можна скористатися своїм правом заплатити 50%, коли отримав повідомлення про штрафи в «Дії»
29.04.2021 набув чинності Закон № 1438-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо виконаних постанов». Ним на законодавчому рівні передбачено такий собі «бонус» для водіїв-порушників:
у разі сплати ними 50 % від встановленої суми штрафу протягом 10 днів з дня отримання постанови про вчинення порушення ПДР така постанова вважається виконаною.
Оплата 50 % від суми адміністративного штрафу діє лише для порушень правил дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Як ефективно оскаржити подальшу бурхливу діяльність виконавця і бездіяльність поліції
Якщо громадянин вважає, що діями або бездіяльністю державного виконавця або працівника поліції допущено порушення його прав, то найбільш ефективним захистом прав є оскарження дій чи бездіяльності в суді.
Відповідно до ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена за вибором особи, щодо якої її винесено:
до органу вищого рівня, до місцевого суду.
Найбільш доцільним видається звернення до місцевого суду з позовною заявою про скасування постанови про адміністративне правопорушення. Така заява розглядається:
суддею місцевого суду, без виклику учасників в судове засідання, за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Скільки коштуватиме оскарження штрафу з ПДР
За подання такої позовної заяви доведеться сплатити судовий збір у розмірі 0.2 % від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 гривні. У разі якщо позов буде задоволено, то судовий збір буде повернуто.
Які перспективи на виграш
Одного слова скаржника про «невинуватість» замало. Вимоги позовної заяви мають ґрунтуватися на нормах КУпАП з обов’язковим обґрунтуванням мотивів, чому скаржник вважає оскаржувану постанову незаконною. Результат залежить саме від переконливості аргументів скаржника. У такому випадку не буде зайвим звернутися за допомогою до адвоката, який спеціалізується в цьому напрямі та допоможе оскаржити постанову.
Чи варто оскаржувати діяння поліції та виконавців, коли отримав повідомлення про штрафи в «Дії»
Англійський письменник та адвокат сер Томас Маколей свого часу сказав:
«Закони марно існують для тих, хто не має мужності і засобів захищати їх».
У будь-якому випадку за правду необхідно боротись. Але водночас необхідно й усвідомлювати:
доведення перед судом своєї правоти займає тривалий час.
Тому кожен водій має зіставляти суму штрафу, яку необхідно сплатити, й витрати на відстоювання своїх інтересів.
Як виправити ситуацію із “прихованими” штрафами
Водіям необхідно усвідомлювати, що в країні впроваджуються інноваційні технології з метою переведення роботи державних органів у режим онлайн.
Вирішити проблему “прихованих” штрафів та виконавчих проваджень можливо шляхом вдосконалення інформаційних систем, щоб:
повідомлення про призначений штраф, інформація про відкриття або закриття виконавчого провадження, розмір штрафу або боргу, інші повідомлення надходили повністю онлайн у цифровому форматі та в режимі реального часу.