8 мая, 2024 16:27
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Штрафи за проїзд у транспорті без сертифіката: чому пасажирам немає чого боятися пояснює адвокат

Місцева влада залякала мешканців Києва чималенькими штрафами від 17 тис. грн за проїзд у громадському транспорті без документів про вакцинацію від Covid-19 чи негативного результату ПЛР-тесту. Йдеться про посилення карантину.

Чи мають такі погрози законне підґрунтя та чи дійсно на території Києва дозволено користуватися транспортом лише за наявності Covid-документів пояснив Євген Пеліхос, адвокат, керівник Адвокатського бюро Євгена Пеліхоса

Обмеження на проїзд у транспорті

Останні транспортні обмеження були введені протоколом Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 28.10.2021 № 68.

Адвокат звертає увагу на підпункт 3-1 пункту 3 цього протоколу.

Він встановлює заборону саме на перевезення пасажирів без наявності у них відповідних документів.

Отже, заборона стосується тих осіб, які здійснюють перевезення, тобто перевізників, а не пасажирів.

Тому маніпулятивними є погрози накласти штраф на пасажира, у той час, як користування громадським транспортом чи проїзд у ньому не заборонені. Комісія самостійно використала в протоколі таке формулювання, але погрожують штрафами чомусь саме пасажирам, а не транспортним підприємствам, — підкреслює адвокат.

Для контрасту Євген Пеліхос пропонує проаналізувати заборону перебувати у громадських місцях та транспорті без вдягнутих масок, яка адресується, зокрема, пасажирам.

Отже, висновок очевидний:

не можна звинуватити особу, яка користується послугами громадського транспорту, у порушенні заборони перевезення, особа не може нести відповідальності за порушення заборони діяльності (перевезення), яка нею апріорі не здійснюється.

Транспортні обмеження червоної зони

Адвокат підкреслює, що “карантинна” постанова КМУ (Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 № 1236) сама по собі не передбачає для «червоної» зони якихось обмежень для проїзду в міському транспорті невакцинованими категоріями населення.

Більше того, перебування у цій зоні не передбачає права місцевих комісій установлювати додаткові обмеження на території дії «червоної» зони. Право цих комісій на саморегулювання обмежене рівнем «помаранчевої» зони, яким би абсурдним це не здавалося.

Як відомо, карантинні обмеження згідно з постановою вводяться таким чином, що кожна наступна зона включає в себе свої обмеження та обмеження попередніх зон (“жовта” зона включає свої обмеження та “зелену” зону; “помаранчева” зона включає свої обмеження та “зелену” і “жовту” зони). Проте, чомусь у випадку “червоної” зони Кабмін оминув попередню помаранчеву зону і визначив, що у найсуворішій зоні діють власні обмеження поряд із тими, що поширюються на зелену та жовту зони.

Рішення комісії КМДА незаконне

Це означає, що протокол № 68 прийнято за відсутності законодавчих підстав, — доходить висновку Євген Пеліхос.

Тому, будь-які спроби накласти штрафи за проїзд у транспорті як відповідальності за ст. 44-3 КУпАП в таких випадках повинні закінчуватися постановою суду про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, вважає адвокат.

При цьому окреме питання виникає відносно права Кабміну уповноважувати комісії з питань ТЕБ та НЗ вводити певні карантинні заходи.

Адвокат пояснює:

за Законом “Про захист населення від інфекційних хвороб” карантин встановлюється саме Кабміном, а не комісіями з ТЕБ та НЗ, згідно з Кодексом цивільного захисту такі комісії створюються лише з метою координації діяльності органів влади та підприємств у сфері цивільного захисту, вони не мають права введення додаткових обмежень.

Перевірка документів поліцейськими в локдаун

Адвокат Євгеній Пеліхос також звертає увагу на сумнівність повноважень поліцейських щодо перевірки COVID-сертифікатів.

«Пункт 18 постанови № 1236 начебто уповноважує співробітників поліції вибірково перевіряти документи про вакцинацію та негативний ПЛР-тест. При цьому Кабмін чомусь «забув», що ст. 29 Закону України «Про Національну поліцію» однозначно встановлює, що поліцейському заборонено застосовувати будь-які інші поліцейські заходи, ніж визначені законами України» — нагадує адвокат.

Профільним законом, очевидно, не передбачено такий захід як перевірка документів про вакцинацію, негативного ПЛР-тест або документів про одужання.

Наявність у постанові пункту такого змісту свідчить ні про що інше, як про те, що Кабмін всупереч приписам законодавства замість Верховної Ради надав поліції додаткове повноваження, не передбачене законом.

Описаний стан речей дозволяє обґрунтовано сумніватися в законності вимог поліції пред’явити документ про вакцинацію чи негативний ПЛР-тест. Тому не варто переживати за оголошені штрафи за проїзд у транспорті.

Проверьте

Ольга Дмитрієва – президент Асоціації адвокатів України

Сьогодні, 5 листопада 2021 року, відбувся черговий ХІ з’їзд Всеукраїнської громадської організації «Асоціація адвокатів України». …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *