29 марта, 2022 1:15

Без сучасної електроінфраструктури Україні не вдасться протистояти російській агресії – експерт

Інтеграція в європейську енергосистему та модернізація застарілої електроінфраструктури радянських часів допоможе зменшити вплив Росії на Україну і досягти більшої незалежності. Про це написав директор Центру енергії, природних ресурсів та геополітики (CENRG) Аріель Коен у статті для американського Forbes.

Він вважає, що зараз є загроза активізації агресивної політики Росії щодо сусідніх країн, і Україна – перша в зоні ризику. Для того щоб зменшити вплив Росії, необхідно вкладати в енергонезалежність країни, переконаний експерт. На думку Коена, для досягнення енергонезалежності країни, окрім зупинки імпорту електроенергії з Росії та Білорусі, необхідно також розвивати й модернізувати електромережі.

«Істотна перешкода, яку необхідно подолати, – це зношена застаріла мережа радянських часів. За словами українських експертів, для узгодження розподільної мережі із сучасними стандартами потрібно не менше як  $17,5 млрд», – зазначив Коен.

Для вирішення цієї проблеми уряду України необхідно провести реформу, спрямовану на запровадження нової тарифної методології – RAB-тарифів, що обговорюють в Україні вже протягом декількох років без особливого успіху, пише експерт. Методологія стимулюватиме потенційних інвесторів інвестувати кошти в обслуговування і розвиток мереж, а її сутність полягає в тому, що власники електромереж щорічно мають певний дохід, який розраховують у відсотках від вартості активу, і частину доходу інвестують назад у модернізацію мережі, пояснив він.

«RAB-тарифи були невід’ємною частиною реформ енергетичного ринку, що проводять в інших пострадянських країнах, які успішно перейшли до успішної ринкової економіки, – Чехії, Грузії, Угорщині, Польщі, Румунії тощо. Цей тариф, як засвідчив досвід Західної та Центральної Європи, є ключем, що відчиняє двері для прямих іноземних інвестицій в електромережі», – написав Коен.

На його думку, кінцеві користувачі можуть помітити незначне короткочасне зростання цін на електроенергію, але оскільки неефективні субсидії поступово скорочуватимуть, то, в кінцевому підсумку конкурентоспроможніша енергосистема призведе до зниження цін і підвищить надійність енергосистеми.

Однак енергоексперт зазначає, що новий тариф буде ефективним тільки в тому випадку, якщо застосують європейський підхід: «Прибутковість не може бути меншою від середньозваженої вартості капіталу в цій країні, і прибутковість має бути однаковою для всіх активів».

Стимуляційне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільчих і постачальних компаній.

Згідно з даними НКРЕКП, зношеність мереж в Україні становить 80%, заявляв у 2017 році в ефірі NewsOne тодішній очільник відомства Дмитро Вовк.

За інформацією Delo.ua, Нацкомісія з енергетики із 2012 року розглядає можливість переходу на стимуляційне тарифоутворення, але його досі не запровадили.

25 червня генеральний секретар європейської галузевої асоціації Eurelectric Крістіан Рубі заявив, що, для того щоб Україна досягла успіху, вона має вирішити питання стимулювання інвестицій в електричні мережі.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *