29 марта, 2022 1:27

Хто такий Кирило Шевченко, який очолив Нацбанк України? Головне

Що відбулося

На ранковому засіданні 16 липня 2020 року Верховна Рада проголосувала за нового голову Національного банку України (НБУ). «За» віддали голоси 332 народні депутати. Новим керівником НБУ став голова правління державного «Укргазбанку» Кирило Шевченко, чию кандидатуру напередодні ввечері подав на розгляд парламенту президент Володимир Зеленський.

Попередній голова Нацбанку Яків Смолій заявив про своє звільнення з посади майже два тижні тому. 1 липня він подав Зеленському заяву про звільнення за власним бажанням. Причиною свого дострокового звільнення Смолій, строк повноважень якого спливає лише 2025 року, назвав «систематичний політичний тиск» на Нацбанк.

3 липня на позачерговому засіданні Верховна Рада звільнила Смолія з посади голови Нацбанку. За відповідний проєкт постанови проголосували 286 депутатів за мінімально необхідних 226. До призначення нового голови його обов’язки виконувала перша заступниця Смолія Катерина Рожкова.

14 липня під час телефонної розмови з директоркою-розпорядницею МВФ Крісталіною Георгієвою президент України Володимир Зеленський говорив, що голову Нацбанку призначать найближчим часом. Він обіцяв, що це буде «незалежний технократ».

Що відомо про нового голову НБУ

Український банкір Кирило Євгенович Шевченко народився 47 років тому в російському місті Тула в сім’ї шахтаря та журналістки. Згодом сім’я переїхала в місто Стаханов Луганської області, де майбутній голова НБУ закінчив середню школу №28 і майже два роки пропрацював на шахті імені Ілліча.

1994 року Шевченко закінчив економічний факультет Харківського інженерно-економічного інституту за спеціальністю «Бухгалтерський облік та аналіз господарської діяльності».

Першим місцем служби Шевченка став харківський філіал «Українського кредитного банку», де він обійняв посаду економіста. За рік він перейшов у харківський філіал «Райффайзен Банк Аваль», потім – у київський комерційний банк «Фінанси та кредит», де пропрацював 11 років, почавши з посади начальника відділу і дійшовши до першого заступника голови правління.

2006-го, у 34 роки, Шевченко очолив Державну іпотечну установу Кабміну, головним завданням якої стало рефінансування іпотечних кредитів завдяки коштам, зібраним від розміщення своїх облігацій через відкритий продаж на території України серед інвесторів. У період, коли установою керував Шевченко, вдалося здійснити перший в історії українського фондового ринку випуск облігацій, гарантованих державою.

2009 року майбутній голова НБУ став штатним радником тодішньої прем’єр-міністерки Юлії Тимошенко. Однак на офіційному сайті Шевченка цього факту професійної біографії не вказано.

Останні 11 років Шевченко працював у державному «Укргазбанку», із дворічною перервою для служби в «Ощадбанку». Причому він очолив «Укргазбанк» 2015 року на відкритому конкурсі. 2019-го очолюваний ним банк став першим українським банком, який  визнали «Найкращим банком щодо сталого фінансування в Центральній та Східній Європ» за рейтингом Award for Excellence, складеним авторитетним фінансовим виданням Euromoney. Церемонія нагородження відбулася 10 липня в Лондоні.

Кирило Шевченко одружений, у нього є 17-річна дочка.

Цікаві цитати Шевченка

«У мене був вибір між двома професіями. Я хотів стати журналістом і навіть писав статті в місцеву газету «Стаханівський прапор». Але вирішив, що більше шансів усе-таки вступити туди, де потрібне знання точних наук. […] Радянська освіта була якісною, ми вивчали всі види бухобліку. І навіть тепер, коли мені потрібно зрозуміти якісь процеси в бізнесі, найкраще я сприймаю їх через бухгалтерські проводки – куди і як рухаються гроші. Це заклав університет».

«Що було найскладнішим у роботі? Найважчі рішення апріорі пов’язані з людьми. Коли ухвалюєш рішення про скорочення або звільнення, це морально важко».

Джерело: журнал «Влада грошей», 7 липня 2020 року

«Я підтримую політику НБУ, спрямовану на забезпечення макрофінансової стабільності банківської системи. У цьому сенсі інструмент інфляційного таргетування продемонстрував свою ефективність. Проте в теперішніх умовах він має відповідати іншим цілям: зокрема створенню фундаменту для економічного розвитку. Як голова НБУ я зроблю все від мене залежне для цього».

«Я хочу заявити, що як голова НБУ не допущу неконтрольованої інфляції».

Джерело: виступ у Верховній Раді, 16 липня 2020 року

ВІДЕО

«У банківській системі є традиційні цикли, при яких люди забирають капітал із банків. Ми з 1998 року пережили п’ять криз. Щоразу під час криз люди забирали вклади, а через деякий час розуміли, що жити з великою сумою грошей «під подушкою» їм незручно і що банківська комірка не приносить відсотків. А значить, найкраще повернути гроші на депозит».

Джерело: banker.ua16 липня 2020 року

Реакція на призначення

Колишній міністр економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов назвав вибір Шевченка на посаду голови НБУ «найкращим із можливих». Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1745826788919829&id=100004775745586

Інвестиційний банкір компанії Dragon Capital Сергій Фурса переконаний, що Шевченко «точно буде залежною людиною», оскільки «10 років був у держбанку і розуміє, коли можна казати «ні», а коли не можна». Про це він заявив в ефірі «Громадського радіо».

«Вони хотіли обрати залежну людину – вони обрали залежну людину. Єдине, звісно, що пан Зеленський обирав між поганим варіантом, жахливим варіантом і між смішним варіантом. У цьому випадку цей варіант найкращий серед усіх, але це коли на столі дуже погані карти. […] Напевно, ця людина бачила, що сталося з Яковом Смолієм, який іноді казав президенту «ні». Не завжди причому, але по принциповим речам казав «ні», коли це не працює. Ну і, оскільки він давно в українській політиці, він був 10 років тому радником [лідерки «Батьківщини»] Юлії Тимошенко», – підкреслив Фурса.

Колишній заступник директора департаменту фінансової стабільності НБУ, фінансовий аналітик Євген Дубогриз вважає Шевченка «професіоналом, який знає і регулювання, і банки, і бізнес». Про це він написав у Facebook.

Ексзаступник голови правління НБУ, фінансист і економіст Олександр Савченко переконаний, що зміна керівника НБУ не обійшлася без «впливу олігархів». Про це він заявив у коментарі «BBC Україна».

«Головними реальними акторами влади в Україні зараз виступають олігархат, друге – це багатоешелонна потужна система корупціонерів, третє – Росія, четверте і п’яте – об’єднаний Захід і український народ. Можу сказати точно: п’ятий і четвертий елементи не вплинули на призначення голови Нацбанку. Тобто я очікую політику в інтересах трьох головних акторів», – сказав Савченко.

Екснардеп Сергій Лещенко звертає увагу, що Шевченко – перший голова держбанку, «обраний на конкурсі». Окрім того, підкреслює колишній парламентарій, новий голова НБУ – «зрозумілий банкір для міжнародних фінансових кіл».

«В активі Шевченка те, що він – перший голова держбанку, обраний на конкурсі, тобто в результаті реальної конкуренції. Також Шевченко – зрозумілий банкір для міжнародних фінансових кіл. У нього є діалог із міжнародними фінансовими організаціями, зокрема – з IFC (Міжнародною фінансовою корпорацією, членом групи Світового банку). Та визнала «Укргазбанк» на чолі з Шевченком найкращим банком-емітентом у Центральній та Східній Європі 2019 року», – написав Лещенко у своєму Telegram-каналі.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *