Підіб’ємо підсумки бюджетної кризи 2020 року та подивимося, що чекати у 2021-му.
1. Навіть після того, як міжнародні партнери врятували уряд від кризи неплатежів наприкінці грудня, бюджет сильно недовиконується. Станом на 28 грудня неоплачені фінансові зобов’язання казначейства становлять 17 млрд: порівняйте це із 3,7 млрд на кінець 2019 року, коли бюджет теж важко виконувався. Більше ніж 7 млрд неоплачених зобов’язань – захищені видатки.
2. Недовиконання плану по видатках становить майже 90 млрд, із яких на 10 млрд не відкрив асигнувань Мінфін та 61 млрд не використали розпорядники коштів або їм не дало використати казначейство через відсутність грошей (ще 18 млрд становить економія на обслуговуванні державного боргу та гарантійних зобов’язань). Від обіцянки міністра фінансів повністю профінансувати дефіцит бюджету в цьому році ситуація явно дуже далека. Подивимося, скільки встигнуть витратити коштів за наступні три дні, які залишилися до Нового року. Якщо будуть прямо зараз «вивалювати» велику суму, Нацбанку не позаздриш, удар буде і по курсу гривні, і по цінах.
3. Бюджетом на наступний рік запрограмовано повторення бюджетної кризи. Залучити ресурси, необхідні для виконання цього бюджету, без дуже чіткої співпраці з МВФ неможливо. Точки напруження в цій співпраці вже видно: це і відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, і сам по собі неякісний бюджет 2021 року, який треба переглядати, і побоювання за незалежність НБУ, які ще довго нікуди не подінуться. Немає сумнівів, що олігархи та проросійські сили всередині Україні спробують створити нові приводи для зриву співпраці: на жаль, вони значно посилилися цього року і мають усі можливості створювати проблеми для країни. Якщо вплив олігархів на уряд та політичну систему не буде зменшено, 2021-й замість року відновлення після кризи стане черговим роком боротьби за фінансове виживання.
Найкращим було б прямо в січні переглянути бюджет 2021 року – знизити дефіцит та привести до реальності прогноз доходів. Не вірю, що на це піде уряд, який сам і створив бюджетну кризу, але депутати можуть принаймні поставити в Раді питання про перегляд. Це був би правильний та відповідальний крок у нинішній ситуації.
Джерело: Павел Кухта / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора