Інформаційне агентство оприлюднило фото ухвали суду, у якій ідеться про дозвіл слідчим провести обшук на робочому місці підозрюваного.
«Встановлено, що службові особи «Укрзалізниці», діючи під тиском членів наглядової ради цієї компанії, у 2020 році вступили у змову з посадовими особами ТОВ «Альфара», «БГС Рейл» і «ПСП Капітал», діючи всупереч вимозі постанови Кабміну від 30 грудня 2015 року №1147, сприяли ввезенню на територію України вагонів із Російської Федерації з метою отримання неправомірної вигоди для себе та інших осіб», – цитує «РБК-Україна» документ.
Журналісти зазначають, що кримінальне розслідування розпочали ще 3 листопада 2020 року, і слідство підозрює, що головну роль в організаіції схеми відіграв член наглядової ради Адомас Аудіцкас.
«Надати слідчим групи і прокурорам дозвіл на проведення обшуку в нежитлових приміщеннях за місцем знаходження робочого місця Аудіцкаса Адомаса 23.12.1982 року народження в АТ «Українська залізниця» за адресою м. Київ, вул. Єжи Гедройца, 5, каб. 301 із метою пошуку та вилучення таких речей і документів», – ідеться в ухвалі.
фотогалерея (1 з 5) Фото: rbc.ua Фото: rbc.ua Фото: rbc.ua Фото: rbc.ua Фото: rbc.ua Контекст:Членом наглядової ради президента і співзасновника Української академії корпоративного управління Адомаса Аудіцкаса призначили в серпні 2019 року. «Укрзалізниця» – публічне акціонерне товариство, 100% акцій якого належать державі. Українська залізниця забезпечує 82% вантажних і приблизно 50% пасажирських перевезень, які здійснюють усі види транспорту, за обсягами вантажних перевезень посідає четверте місце на Євразійському континенті, поступаючись тільки залізницям Китаю, Росії та Індії, написано на сайті компанії. Ексдиректор зі розвитку бізнесу «Укрзалізниці» Андрій Рязанцев повідомляв, що наглядова рада компанії зірвала отримання кредиту ЄБРР на закупівлю нових вагонів, водночас держава зобов’язана сплатити банку 85 млн грн комісії за невикористання кредиту. У підсумку, за його словами, виробництво українських вагонів скоротилося на 70%. Народний депутат від «Батьківщини», член тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з «Укрзалізниці» Костянтин Бондарєв заявив, що члени наглядової ради отримують по 300 тис. грн зарплати і водночас місяцями не з’являються в Україні й не мають жодного плану реформ для компанії. Тому, вважає він, необхідно розформувати наглядову раду в цьому складі і створити нову. Економіст Борис Кушнірук висловив переконання, що рішення звільнити голову правління компанії Володимира Жмака свідчить про те, що «досить широке коло осіб», зокрема й наглядова рада компанії, не хоче реформ, а має намір зберегти «Укрзалізницю» в тому вигляді, який дасть змогу її далі грабувати.