Міжнародний валютний фонд очікує, що новий керівник Національного банку України продовжуватиме політику свого попередника Якова Смолія. Про це в інтерв’ю LIGA.net заявив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.
«Ми вважаємо, що керівництво і персонал НБУ ефективно впроваджували зважену грошово-кредитну й фінансову політику, і важливо, щоб цю політику продовжували і з новою главою», – зазначив він.
За словами Люнгмана, зважена політика центробанку має «надзвичайно позитивний вплив на довгостроковий економічний розвиток».
«Але ми також знаємо, що іноді гарна політика непопулярна, а деякі політики прагнуть стимулювати швидке зростання. Однак безвідповідальна політика центрального банку врешті-решт призводить до високої інфляції, нестабільності валютного курсу, проблем у фінансовому секторі, низького рівня економічного зростання і високого рівня безробіття, як ми це спостерігали під час минулих криз в Україні», – заявив постпред МВФ, вказуючи на важливість збереження незалежності НБУ.
Він додав, що Україна створила «систему забезпечення незалежності центрального банку відповідно до кращої міжнародної практики 2015 року».
«Ця система добре прислужилася Україні та сприяла швидкому відновленню й зростанню економіки. Але для того, щоб ця модель працювала, центральний банк має відчувати впевненість у тому, що він може ухвалювати важкі, але необхідні рішення без політично мотивованих наслідків, що політичний істеблішмент захищатиме незалежність центрального банку, коли його дії ставлять під сумнів, і незалежність центрального банку поважатимуть і за буквою, і за духом закону», – сказав Люнгман.
За його словами, заяви колишнього керівника НБУ про політичний тиск «мають непокоїти всіх».
Якова Смолія, який очолював Нацбанк із 2018 року, звільнили з посади 3 липня. Зараз посаду в.о. голови Нацбанку обіймає його перша заступниця Катерина Рожкова.
Глава регулятора подав 1 липня у відставку через «систематичний політичний тиск на НБУ» з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.
Президент України Володимир Зеленський заявляв, що вже провів консультації з представниками державних і комерційних банків України, а також із правлінням НБУ, сформувавши три списки кандидатів на посаду голови Нацбанку.