Колишня прем’єр-міністерка України, лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко могла виводити великі суми грошей із країни через Латвію. Про це йдеться у журналістському розслідуванні, опублікованому 20 вересня на латвійському сайті Re:Baltica.
Видання є частиною журналістського консорціуму, який дістав доступ до витоку секретних банківських звітів із The Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) – бюро міністерства фінансів США, яке збирає відомості про підозрілі фінансові транзакції по всьому світу.
У 2016 році неназваний банк повідомив FinCEN про кілька офшорних компаній, які, згідно з публікаціями на сайті sokrytoe.org (зараз не працює), могли мати стосунок до Тимошенко і переказів великих сум у Канаду. Дві із зазначених банком компаній – Ringatta Project Ltd. і Woodmark Sales Inc. – відкрили рахунки в латвійському «ПриватБанку». У період із березня до грудня 2014 року, тобто незабаром після виходу Тимошенко на свободу в Україні, на ці рахунки було відправлено й отримано перекази на суму майже $16,5 млн.
Під час пошуку інформації про ці компанії виявилося, що в реальності вони ніколи не існували, пише видання. Обидві зареєстровані в Белізі, але жодної діяльності не ведуть. На запит Re:Baltica про зв’язок Юлії Тимошенко з Ringatta Project Ltd. і Woodmark Sales Inc. у пресслужбу партії «Батьківщина» не відповіла.
У розслідуванні також ідеться, що послугами латвійських банків під час відмивання коштів, імовірно, користувалися експрезидент України Віктор Янукович, наближений до нього підприємець Сергій Курченко і політтехнолог Пол Манафорт, великий бізнесмен Дмитро Фірташ.
Більше ніж 2500 банківських звітів про підозрілу діяльність, які передавали владі США з 2000-го до 2017 року, злили виданню Buzzfeed News. Воно поділилося ними із журналістами-розслідувачами по всьому світу. 20 вересня 2020 року ЗМІ почали публікацію матеріалів, заснованих на витоку з FinCEN.
Із 2011 року Тимошенко перебувала під вартою в Харкові. Її засудили за нібито перевищення службових повноважень під час підписання газового контракту з Росією у 2009 році. У лютому 2014 року після втечі з України експрезидента Віктора Януковича її звільнили за рішенням Верховної Ради.