У Запоріжжі, Кам’янському та Вільнянську відбулися допрем’єрні покази другої частини військово-документального фільму «93: Бій за Україну», який розповідає про історію боїв 93-ї окремої механізованої бригади Збройних Сил України у 2014–2016 роках на найзапеклішій ділянці фронту – околицях Донецького аеропорту. Автором фільму став колишній боєць 93-ї ОМБР Вадим Вейді, повідомляє ресурс АрміяInform.
За словами режисера, документальна стрічка «93: Бій за Україну» задумана та презентована як трилогія, що розповідає про перемоги та поразки, зростання бойового духу, героїзм і самопожертву бійців, які стали на захист Батьківщини проти російської агресії. Це новітня історія України, розказана її творцями.
Перша частина, яка створена за підтримки небайдужих людей, розповідає про початок війни, коли перша батальйонна тактична група, сформована з військовослужбовців контрактної служби, вийшла на Луганщину для прикриття державного кордону. Мова також йде про те, як відбувалася мобілізація, формування другого та третього батальйонів, про їхнє просування Донецькою областю та звільнення перших українських міст від загарбника.
Друга серія була знята за підтримки Дніпропетровської обласної спілки ветеранів АТО й показує активну фазу війни – коли бригада у повному складі стала у передмісті Донецька та тримала оборону Донецького летовища та навколишніх населених пунктів.
Третя частина, робота над якою триває та йде пошук фінансування для її підготовки до виходу, буде присвячена історії 3-го батальйону 93-ї бригади та 20-го батальйону територіальної оборони. Створений у квітні 2014 року з добровольців, 20-й батальйон територіальної оборони ЗСУ у листопаді переформатований у 20-й окремий мотопіхотний батальйон та включений до складу 93-ї ОМБР. Він звільняв і довгий час тримав Красногорівку, Мар’їнку, утримував позиції у Пісках, Авдіївці та на інших передових позиціях.
– Другу частину ми вже показали побратимам з бригади на фронті, після чого вирішили проїхатися центральною Україною… Такі покази – це некомерційні ветеранські й волонтерські зусилля, є сприяння місцевої влади. Якщо хтось з побратимів бажає влаштувати показ у рідному місті – ми готові до співпраці, – зазначає автор фільму.
За словами Вадима Вейді, формат показу – це зустріч ветеранів, волонтерів і небайдужої громадськості, виступи героїв та авторів стрічки. Іноді він поєднується з іншими ініціативами, як це було у Запоріжжі та Вільнянську, де відбулася презентація книги фронтового волонтера Євгенії Духопельникової «Девочки на войне: путешествие долбоклюя».
– З початком війни Євгенія їздила на фронт як волонтер, забезпечуючи необхідними речами наших військових і частенько гостювала у 2-му батальйоні 93-ї бригади, де для бійців вона стала не тільки волонтером, а й «Посестрою». Кожну свою поїздку описувала у книжці, яку видала цього року. У Запоріжжі була перша її презентація. Ми поєднали ці два заходи – вийшло дуже цікаво. Книга написана простими словами про буття на фронті – більше про життя, а не про бойові дії. Презентація книги й кінопоказ – це було чудове поєднання, зібралося багато ветеранів бригади, – зазначає Вадим Вейді.
25 липня о 14 годині відбудеться показ у Києві в Національному музеї історії України у Другій світовій війні, 29 липня – у Кривому Розі. Всеукраїнська ж прем’єра відбудеться на телеканалі «Суспільне» у серпні.
Нагадаємо, як повідомляла група ІС, фільм про Донбас отримав престижну нагороду в США.
Інформація — одна з граней війни! Підписуйтесь на аккаунт «Інформаційного спротиву» в Twitter — посилання на наші ексклюзиви, а також найрезонансніші новини України та світу.