Міністерство юстиції дозволило банкам автоматично списувати з рахунків українців борги на вимогу державних і приватних виконавців. Раніше ця процедура застосовувалася тільки щодо боржників з аліментів, але тепер її розширили на інші види боргів. Повноцінно процедура запрацює вже з 6 липня. «Слово і діло» розібралося, за які борги та як будуть списувати кошти з рахунків.
Як раніше працювала система списання боргів
Якщо хтось заборгував гроші, зокрема аліменти, це потрібно довести в суді. Якщо після рішення суду боржник не повертає гроші, то починає працювати Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони можуть домогтися списання грошей з банківських рахунків боржника. Але це складна процедура: щоб заарештувати рахунки їх потрібно знайти, тобто розіслати запити в усі 73 українських банки – пакет документів поштою.
При цьому банки могли не розкрити інформацію про стан рахунку боржника. А якщо розкрили, то виконавець знову був змушений відправляти поштою документи з вимогою заарештувати рахунки. За час цих процедур з рахунку вже могли зняти всі гроші.
Що тепер зміниться
По-перше, Національний банк ще в лютому вніс зміни до своїх правил: тепер банки зобов’язані на вимогу виконавця надати інформацію про реквізити рахунків боржника та про суму коштів на них.
У Міністерстві юстиції зазначили, що для самого боржника тут теж є плюс: виконавець знатиме, скільки коштів на рахунку, і зможе заарештувати тільки потрібну суму, а не все, що є.
По-друге, Мін’юст затвердив наказ, згідно з яким банки і виконавці будуть взаємодіяти в електронному вигляді – через Автоматизовану систему виконавчого провадження.
Відзначимо, для списання коштів, як і раніше, потрібно буде рішення суду. Спрощується тільки сама процедура списання – вона буде автоматизованою.
Які види боргів спишуть автоматично
Раніше це було можливо тільки при заборгованості за аліменти, але тепер процедуру розширили на борги за:
Як відбуватиметься процедура списання коштів
Які банки можуть автоматично списувати борги з рахунків
За даними Мін’юсту, ще 44 банківських установи підключені до тестового режиму, 11 банків перебувають на стадії попередніх налаштувань для початку тестування. Таким чином, найближчим часом 62 з 73 банків приєднаються до системи автоматизованого списання боргів.
Нагадаємо, як змінювалися борги українців за мікрокредити за останні три роки, можна подивитися на інфографіці.
Також «Слово і діло» писало, які соціальні виплати зросли з 1 липня.