На захоплених територіях України з початку повномасштабної війни було вбито кілька десятків зрадників, які пішли на співпрацю з росіянами в обмін на посади в окупаційних органах влади. Ліквідацію деяких із них, зокрема воєнних злочинців, за допомогою партизанів організувала СБУ чи ГУР, а хтось, можливо, став жертвою внутрішніх розбірок. Список убитих – на інфографіці «Слово і діло».
У Лисичанську (Луганська область) 3 лютого цього року було завдано удару по кафе «Адріатика», де на святкування дня народження зібралася місцева «верхівка» окупаційної адміністрації. Кафе було поруч із пекарнею, і росіяни стверджували, що удар припав саме по ній і «загинули цивільні, які прийшли за хлібом».
Одним ударом були ліквідовані одразу три колаборанти – депутати «місцевої ради» Артем Тростянський та Іван Жушма (саме він святкував день народження), а також «міністр НС ЛНР» Олексій Потелещенко.
6 березня у Бердянську (Запорізька область) у власному авто підірвали колаборантку Світлану Самойленко. В окупованому місті вона обіймала посаду «заступника мера з питань економіки, агросектору та фінансів», а також організовувала псевдовибори.
У Старобільську (Луганська область) 1 квітня також внаслідок підриву автомобіля було ліквідовано колишнього місцевого депутата Валерія Чайку. Під час окупації він став «радником голови адміністрації району» та брав активну участь у створенні російських органів влади.
Навесні минулого року троє колаборантів було ліквідовано у Мелітополі (Запорізька область). 14 березня невідомі підірвали автомобіль місцевого бізнесмена Івана Ткача, транспортна кампанія якого надавала окупантам послуги.
3 квітня був підірваний голова окупаційної адміністрації села Якимівка Максим Зубарєв. До війни він був депутатом міської ради Мелітополя та був затриманий за корупцію. Але засудити його не встигли через повномасштабне вторгнення.
27 квітня у місті підірвали «чиновника» російського МВС Олександра Міщенка.
У Луганську в 2023-му було вбито двох «депутатів народної ради» – Михайла Філіпоненка та Олега Попова. Операцію з ліквідації Філіпоненка провело ГУР разом із представниками руху опору. Філіпоненко був причетний до організації катівень для військовополонених та цивільних на окупованих територіях, поки керував «МВС ЛНР».
До ліквідації Попова, як повідомлялося, причетна СБУ. В 2014 році Попов, до речі, брав участь у захопленні будівлі СБУ у Луганську. Він також воював у складі незаконних озброєних формувань.
В Енергодарі (Запорізька область) у лютому 2023-го підірвали співробітника окупаційної поліції Євгена Кузьміна. Ще одного поліцейського-колаборанта підірвали 17 березня у Ювілейному (Херсонська область). Йдеться про Сергія Москаленка: за інформацією журналістів, він працював «начальником ізолятора тимчасового тримання» у Новій Каховці, де катували затриманих.
У перший рік повномасштабної війни на окупованій території було ліквідовано понад 20 колаборантів. Одним із перших, 2 березня, було застрелено мера Кремінної (Луганська область) Володимира Струка, який після вторгнення зайняв проросійську позицію. При цьому ще в 2014-му проти нього порушували кримінальну справу за заклики до порушення територіальної цілісності України.
У Херсоні було розстріляно автомобіль колишнього помічника Володимира Сальдо Павла Слободчикова. Також розстріляли помічника «заступника голови окупаційної адміністрації» області Валерія Кулешова.
Було підірвано автомобіль «начальника управління у справах сім’ї, молоді та спорту» у Херсонській області Дмитра Савлученка.
9 листопада 2022 року в районі Генічеська загинув заступник Сальдо Кирило Стремоусов. За офіційною версією, озвученою рф, він загинув внаслідок ДТП, але в Україні не виключають його ліквідацію «своїми ж». Тим більше, що за місяць до смерті він звинувачував «бездарних російських воєначальників» у відступі.
У Луганську 16 вересня 2022-го було підірвано «генерального прокурора» Сергія Горенка та його заступницю Катерину Стегленко. Того ж дня у Бердянську в гаражі власного будинку було застрелено «заступника голови адміністрації» міста Олега Бойка та його дружину Людмилу Бойко, яка займалася підготовкою до псевдореферендуму.
У Мелітополі 23 вересня 2022-го стався вибух у будинку колаборантів: загинули колишня заступниця начальника залізничної станції Оксана Дерябіна, яка очолила станцію під час окупації, та її чоловік (і підлеглий) Сергій Дерябін.
@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися