29 марта, 2022 10:52

Експерти про зміни в законодавчому регулюванні органічного виробництва в Україні

Уже понад рік минув від дня введення в дію Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», однак на практиці цей закон все ще не запрацював, оскільки не завершено прийняття підзаконних актів на його виконання. Водночас про важливість розвитку органічного сектору свідчить нещодавнє прийняття Верховною Радою Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Державного аграрного реєстру та удосконалення державної підтримки виробників сільськогосподарської продукції», яким передбачено надання державної підтримки органічному виробництву в України.

Про основні зміни в законодавчому регулюванні органічного виробництва в Україні виданню «Юридическая практика» розповіли експерти проєкту ЄС «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики» Юлія Мовчан та Олена Київець, які брали участь у розробці зазначених законів.

— Навіщо було потрібно приймати нове законодавство у сфері органічного виробництва?

— На жаль, система законодавства, яка діяла, на практиці взагалі не працювала, тому що неправильно прописано систему сертифікації органічного виробництва, контролю та механізм притягнення до відповідальності. Як наслідок, правове регулювання в органічному секторі не відповідало міжнародному досвіду, а також нашим зобов’язанням щодо узгодження національного законодавства із законодавством ЄС. Тому прийняття нового законодавства дасть змогу органічному сектору працювати і повною мірою імплементує положення відповідних актів ЄС щодо органічного виробництва.

— Що таке органічна продукція за новим законодавством?

— Органічним вважається продукт, який містить 95 % органічних інгредієнтів сільськогосподарського походження, а 5 % можуть становити інші речовини. Але ці інші речовини повинні бути дозволені до використання в органічному виробництві (міститися в переліку дозволених), і мова йде виключно про особливі винятки, які в кожному конкретному випадку має дозволяти орган сертифікації (приватний орган, який видає виробнику сертифікат). Переважно це стосується тих 5 % речовин, для яких на ринку немає органічного замінника.

— Яку відповідальність передбачено новим законодавством, які будуть штрафи?

— Відповідальність встановлено для всіх учасників органічного ринку: виробників, органів сертифікації, продавців. За маркування неорганічних продуктів як органічних, зокрема за використання написів «органічний», «біодинамічний», «біологічний», «екологічний», «органік» виробник станом на 1 січня 2021 року заплатить штраф від 30 тис. до 48 тис. грн. За неправомірне видавання органічного сертифіката орган сертифікації заплатить штраф від 96 тис. до 144 тис. грн. За продаж продукції як органічної без відповідного сертифіката супермаркет може заплатити штраф від 30 тис. до 48 тис. грн. Плюс є ще штрафи, передбачені за неправомірну рекламу і порушення антимонопольного законодавства, вони ще більші.

— Хто ж насправді контролює виробників? Держава чи приватні органи сертифікації?

— Основним органом державного контролю була і залишається Держпродспоживслужба. Вона здійснює державний нагляд (контроль) за господарською діяльністю виробників, органів сертифікації та продавців. Контроль за діяльністю виробників здійснюється в порядку, передбаченому Законом «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», а за діяльністю органів сертифікації — Законом «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». І це найвищий рівень контролю.

Але також є контроль за органами сертифікації (як органами з оцінки відповідності) з боку Національного агентства з акредитації України, оскільки саме воно перевіряє, чи дотримано умов акредитації.

— Що зміниться для експортерів та імпортерів органічної продукції?

— Щодо імпорту та експорту продукції є дві ключові зміни. По-перше, це визнання іноземної сертифікації органічної продукції та іноземних сертифікатів; по-друге, це облік органічної продукції, що імпортується та експортується.

За новим законом визнається іноземна сертифікація органічної продукції. Для цього створено Перелік органів іноземної сертифікації, до якого вносять органи, які видали сертифікат іноземної держави. По суті, це спрощена дозвільна система на ввезення органіки. Держпродспоживслужба може перевірити, чи є такий орган сертифікації в іноземній державі та чи мав він право видавати сертифікат.

Для ввезення продукції імпортеру потрібно надати інформацію про орган, який сертифікував продукцію як органічну, і його буде внесено до Переліку органів іноземної сертифікації.

Сьогодні неможливо відмоніторити органічну продукцію, яка ввозиться в Україну та вивозиться за її межі, оскільки ключовим її ідентифікатором є код УКТ ЗЕД. Водночас органічний чи неорганічний це товар, визначити неможливо. Тому законом передбачено вимогу, що після коду УКТ ЗЕД потрібно робити спеціальну позначку для органічної продукції. Сподіваємося, що ця норма найближчим часом запрацює на практиці.

— Чому так довго приймаються підзаконні акти та коли очікувати на остаточну реалізацію на практиці норм закону?

— По-перше, проблема в значному обсязі правил, які регулюють органічне виробництво. По-друге, це питання послідовності прийняття документів: дуже багато наказів залежали від постанов, які мав затвердити Кабінет Міністрів України. І саме з постановами було найбільше організаційних проблем, оскільки спочатку змінювався склад уряду, а потім і самого профільного міністерства (ліквідували Мінагрополітики), і потрібно було постійно перепогоджувати всі документи. Однак на сьогодні з 11 підзаконних актів 10 уже прийнято, і тому сподіваємося, що найближчим часом закон вже ж таки запрацює.

Проверьте

Красивые поздравления на 8 марта в стихах, открытках и прозе

Вот и наступил один из самых ожидаемых и прекрасных весенних праздников – Международный женский день …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *