16 марта, 2022 1:57

Рятівний укол: Як учені працюють над вакциною проти коронавірусу

У Всесвітній організації охорони здоров’я зазначають, що «найнебезпечнішою, ніж поганий вірус, може бути тільки погана вакцина».

Коронавірус Covid-19 продовжує захоплювати нові території, забравши на своєму шляху життя вже понад 10 тис. осіб. Людство намагається з ним боротися. Пориваючись зупинити епідемію, уряди низки країн, у тому числі України, запровадили жорсткі обмежувальні заходи. Але головну потенційну «зброю» проти вірусу поки розробляють. І трудяться над нею вчені з усього світу.

Вакцина – це

Препарат, призначений для забезпечення вироблення імунітету проти будь-якої хвороби шляхом стимулювання вироблення антитіл.

Вона може містити суспензії убитих або атенуйованих (ослаблених) вірусів, а також продукти або похідні мікроорганізмів.

Іншими словами, вакцина «знайомить» імунну систему людини з вірусом або бактерією, які було знешкоджено/ослаблено. І коли організм зіткнеться з тією самою інфекцією в реальному житті, то зможе розпізнати «ворога» і вже знатиме, як з ним боротися.        

Найпоширенішим методом введення вакцини є ін’єкція, деякі з них вводять через рот або шляхом назального спрею.

Як її розробляють

Процес виробництва нової вакцини містить безліч етапів, що вимагають певного часу. Наприклад, ось так ВООЗ описувала процес розроблення вакцини проти пандемічного грипу:

Етап перший – виявлення нового вірусу. Який-небудь із центрів виявляє раніше невідомий вірус, який значно відрізняється від циркульованих штамів, та інформує про цей факт ВООЗ.

Етап другий (триває три тижні) – підготовка вакцинного штаму. Вірус адаптують до використання для виробництва вакцини: його змішують зі стандартним лабораторним штамом вірусу і створюють умови для їхнього спільного зростання. В результаті утворюється гібридний вірус.

Етап третій (три тижні)верифікація вакцинного штаму. Іншими словами, гібридний вірус тестують, а потім передають виробникам вакцини.

Етап четвертий (як мінімум, три місяці) – приготування реагентів для тестування вакцини. Центри ВООЗ, що співпрацюють між собою, виготовляють реагенти, які надають усім виробникам вакцини.

Зі свого боку виробники оптимізують умови для зростання вірусу (три тижні); займаються виробництвом нефасованих компонентів вакцини; після поставки лабораторіями ВООЗ реагентів для тестування вакцини приступають до контролю якості (два тижні); розфасовують і випускають вакцини (два тижні).

Етап п’ятий – клінічні випробування. Як пише науковий щомісячник Wired, для того щоб випробувати потенційну вакцину на кількох десятках здорових добровольців і переконатися, що вона безпечна, необхідно від 3 місяців.

Потім до тестування залучають кілька тисяч осіб, в ідеалі – які проживають в місці спалаху вірусу (6-8 місяців), і нарешті – проводять повторний експеримент в епіцентрі зараження на декількох тисячах хворих (це теж триватиме близько 6-8 місяців).

Заключний етап – затвердження вакцини (від 1 місяця до одного року). Перш ніж вакцина може надійти в продаж або вводитися людям, необхідно отримати відповідний дозвіл. Остаточне слово за Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США.

«За логікою простої математики, оскільки потенційні вакцини (проти Covid-19, — ред.) почали розроблятися в січні, версія, затверджена для публічного використання, буде доступною не раніше ніж наприкінці літа 2021 року. І це в разі якщо все піде добре», — вважає Wired.

Зазначимо, що це не єдиний прогноз. І що терміни розроблення вакцини проти нового коронавірусу складніше розрахувати хоча б з огляду на те, що для її створення використовують інші, менш перевірені часом методи.

Вакцина проти Covid-19: Метод створення

Для розроблення цієї вакцини використовують метод створення вакцини на основі фрагментів генетичного коду вірусу, повідомляє ВПС.

«Оскільки ми знаємо повний генетичний код коронавірусу Sars-CoV-2, то можна розробити вакцину, яка після введення в клітину забезпечує продукування білків патогенів і викликає необхідну імунну реакцію», — пише видання.

Зокрема, вчені використовують метод перенесення фрагмента генетичного коду Sars-CoV-2 в інші безпечні для людини віруси.

«Така «генетична вакцинація» також теоретично повинна допомогти підвищити стійкість імунітету до коронавірусу. Іноді фрагменти ДНК або РНК збудників вводять безпосередньо. При потраплянні в організм вони починають виробляти білки патогенів, і імунна система вчиться протистояти цим білкам», — йдеться в повідомленні.

Ситуація з вакциною станом на тепер

У п’ятницю, 20 березня, американський телеканал CNBC з посиланням на Всесвітню організацію охорони здоров’я повідомив, що у світі триває розроблення приблизно 20 вакцин проти коронавірусу нового типу, причому деякі з них проходять клінічні випробування.

Однак представники ВООЗ підкреслюють, що вакцини ще далекі від того, щоб бути доступними для публічного використання.

Як зазначив директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій Майкл Райан, є тільки одна річ, небезпечніша за поганий вірус, «і це погана вакцина».

«Ми повинні бути дуже обережні при розробленні будь-якого продукту, який потенційно ми будемо вводити більшій частині населення планети», — сказав Райан

Випробування потенційної вакцини 16 березня почали в дослідному центрі Kaiser Permanente Washington Health Research Institute у Сіетлі (місто штаті Вашингтон). Її розробила біотехнологічна компанія Moderna спільно з Національним інститутом охорони здоров’я США (NIH).

Всього в першій фазі клінічних випробувань візьме участь 45 добровольців. У понеділок і вівторок вакцину отримало вже перші восьмеро осіб.

Цікаво, що компанія не перевіряла свій винахід на тваринах, одразу перейшовши до людей. Ймовірність заразитися від щеплень зведено до нуля, адже вони не містять мертвого або ослабленого вірусу. У препараті міститься частина генетичного коду, скопійованого з вірусу.

Для повної перевірки вакцини потрібно від року до 18 місяців. У квітні випробування планує почати американська компанія Inovio Pharmaceuticals в Університеті Пенсільванії та випробувальному центрі в Канзас-Сіті.

Про створення вакцини проти коронавірусу ще наприкінці лютого цього року заявляла влада Китаю, відзначаючи необхідність подальших перевірок і доопрацювань.

«У Китаї вже розробили вакцину, яка показує імунітет. Але це попередньо, потрібні подальші перевірки та доопрацювання», — повідомляв посол Китаю в Росії Чжан Ханьхуэй.

У Британії тим часом для тестування вакцини шукають 24 добровольців, яких заразять двома поширеними, але набагато менш серйозними штамами вірусу.

Мета полягає в тому, щоб змоделювати весь процес у контрольованому середовищі, водночас тестуючи безліч можливих вакцин, щоб побачити, чи працюють вони на пацієнтах, і зрозуміти, яким частинам розроблення необхідно приділяти більше уваги.

Тестувати вакцини на тваринах у найближчий тиждень планують італійські вчені, передає ANSA. Компанія-розробник Takis зазначає, що за задовільних результатів перших випробувань тестувати препарат на людях можуть розпочати вже восени.

Вакцину було отримано на підставі фрагмента генетичного матеріалу вірусу.

Розробленням вакцини в Німеччині займається фармакологічна компанія CureVac, яка має філії в кількох країнах світу, в тому числі в США.

Видання Welt am Sonntag з посиланням на свої джерела в уряді 17 березня писало про скандал, який виник між Вашингтоном і Берліном.

Повідомлялося, що американський лідер Дональд Трамп нібито пропонував CureVac мільярд доларів за те, щоб компанія або перенесла свої дослідження в США, або надала американській владі ексклюзивний доступ до своєї вакцини.

Пізніше в CureVac заявили, що «чутки про купівлю» не відповідають дійсності та що у разі вдалого розроблення вакцини нею можуть скористатися заражені коронавірусом по всьому світу.

Компанія сподівається розробити експериментальну вакцину до червня/липня, а потім отримати дозвіл на тестування на людях.

Проверьте

На Луганщині судитимуть «екс-заступницю міністра промисловості ЛНР»

Луганська обласна прокуратура направила до суду обвинувальний акт стосовно чотирьох учасників організованої злочинної групи за …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *