29 марта, 2022 7:09

Які пенсійні системи працюють у країнах світу

Реформа пенсійної системи України назріла вже давно. Зараз діє солідарна система, але через старіння нації вона скоро стане неефективною. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, якщо нинішня тенденція збережеться – кількість працездатного населення буде зменшуватися, а пенсіонерів буде більше – вже через 15 років держава не зможе платити пенсії в нинішньому обсязі. «Кожен з нас повинен подбати про свою пенсію з молодого віку. Ми будемо створювати накопичувальну пенсійну систему вже з наступного року», – підкреслив прем’єр. «Слово і діло» вирішило подивитися на досвід інших країн.

Є три види пенсійної системи: солідарна (громадяни, які працюють, утримують пенсіонерів за рахунок пенсійних внесків), накопичувальна (існують пенсійні фонди, накопичені кошти є власністю пенсіонера) і змішана.

У більшості країн діє змішана система, в якій домінує або солідарна, або накопичувальна. Виключно солідарна система працює на Кубі: пенсії платять громадянам відповідного віку, у яких є 25 років робочого стажу. Виключно накопичувальна система в Пакистані: громадяни, які працюють, сплачують внески на свій пенсійний рахунок.

Солідарна система домінує в Швеції, Польщі, Фінляндії, Ірані, Туреччині, Росії, Єгипті і Китаї. Наприклад, в Швеції 16% зарплати працівника відраховують до пенсійних зобов’язань, 2,5% – йдуть на приватний пенсійний рахунок. У Польщі є обов’язкові пенсійні внески (19,5% фонду оплати праці відраховують в пенсійний фонд), а також існують приватні пенсійні фонди. У Єгипті, Туреччині та Ірані пенсію починають платити з настанням пенсійного віку, але при наявності необхідного трудового стажу. У Китаї державні пенсії платять тільки колишнім державним службовцям, інші роблять внески із зарплати в пенсійний фонд.

Накопичувальна пенсійна система домінує у Великій Британії, Італії, Австрії, Німеччині, Франції, США, Нідерландах, Грузії, Чилі, Аргентині, Перу, Колумбії, Індії та Казахстані. У Британії базова пенсія виплачується по досягненню пенсійного віку, але від державної пенсії можна відмовитися і не платити внески. У більшості працівники відраховують внески в пенсійні страхові фонди.

У Німеччині, Нідерландах, Франції, Австрії та Італії є обов’язкове пенсійне страхування. Крім того, існують корпоративні пенсії – підприємства платять своїм колишнім працівникам.

У США 15,3% доходів працівника йде на обов’язкові пенсійні внески, є добровільні приватні і державні пенсійні фонди. У Чилі державні пенсії платять громадянам, якщо їх приватні пенсійні фонди збанкрутували. Працівники в країні роблять обов’язкові відрахування із зарплати в приватні пенсійні фонди на особистий рахунок. Аналогічна схема в Аргентині, Перу і Колумбії.

Нагадаємо, «Слово і діло» зібрало обіцянки представників нової та попередньої влади щодо пенсій.

Раніше політолог Олександр Радчук писав про те, як уряд збирається запускати накопичувальну пенсійну систему.

Проверьте

В Україні запровадили режим НС: як парламент голосував за рішення

У всіх областях України, крім Донецької та Луганської, з 24 лютого запроваджується режим надзвичайного стану …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *