1. Вища рада правосуддя з початку цього року внесла подання про призначення 453 суддів до місцевих судів
Вища рада правосуддя за десять місяців 2020 року прийняла рішення про внесення Президентові України подання про призначення на посади 450 суддів до місцевих загальних судів, 2 суддів – до місцевих господарських судів, одного судді – до місцевого адміністративного суду.
Станом на 13 листопада 2020 року фактична кількість суддів у судах України становить 5339 при визначеній кількості 7295. Повноваження здійснювати правосуддя мають 4786 суддів. 1956 суддівських посад залишаються вакантними.
2. До уваги учасників Всеукраїнського конкурсу з вирішення судового спору та написання судового рішення
Прийом заявок на участь у конкурсі завершений. Організаційний комітет конкурсу отримав та наразі опрацьовує 892 заявки від студентів-правників з усіх куточків України.
3.Олексій Маловацький: Затримка з ухваленням законопроєкту № 3711 поглибить кризу, зумовлену дефіцитом кадрів у судах
Заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький узяв участь у Шостому засіданні Комітету асоціації між Україною та Європейським Союзом.
Олексій Маловацький поінформував європейську сторону про стан реалізації чергового етапу реформи та наголосив на нагальній необхідності ухвалення Верховною Радою України законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування», реєстр. № 3711.
На думку Олексія Маловацького, затримка з ухваленням законопроєкту № 3711 поглибить кризові явища у судовій системі, зумовлені дефіцитом кадрів. Адже орган, залучений до формування суддівського корпусу, не працює. Водночас лише за 2020 рік 206 суддів пішли у відставку.
Заступник Голови ВРП під час засідання також наголосив, що Вища рада правосуддя підтримує намір Глави Держави активізувати роботу Комісії з питань правової реформи при Президентові України щодо напрацювання напрямів якісної та ефективної судової реформи, після ретельного аналізу наслідків попередніх реформ та врахування досягнутих результатів, що були позитивно оцінені європейськими експертами.
4. Президент України підтримав подання ВРП про призначення 21 судді
Указом Президента України Володимира Зеленського від 16 листопада 2020 року № 501/2020 до місцевих загальних судів призначено 21 суддю. Рішення внести подання про призначення вказаних суддів Вища рада правосуддя ухвалила протягом квітня – червня 2020 року.
5. Вища рада правосуддя започатковує національне обговорення серед професійної спільноти питань доступу до правосуддя та гарантій його реалізації
Вища рада правосуддя ініціює публічне фахове обговорення законопроєктів № 3711, № 3711-1, № 3711-2 та законопроєкту, підготовленого Міністерством юстиції України, щодо внесення змін до норм, які стосуються питань судоустрою і статусу суддів, в світлі висновку Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) від 9 жовтня 2020 року щодо проєкту закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» (№ 3711).
Мета – напрацювання спільної позиції щодо визначення оптимального шляху до якнайшвидшого подолання проблеми кадрового дефіциту в українських судах та ефективного забезпечення права громадян на доступ до правосуддя.
До обговорення планується залучити міжнародних та національних експертів, представників органів суддівського врядування та самоврядування, суддівського корпусу (кандидатів на посаду судді, діючих суддів, суддів у відставці), представників законодавчої та виконавчої гілок влади, адвокатури, асоціацій суддів та адвокатів, провідних професійних громадських організацій та наукову спільноту.
6. ВРП відмовила у внесенні Президенту України подання про призначення Малетина А.Я. на посаду судді
Вища рада правосуддя вирішила відмовити у внесенні Президенту України подання про призначення Малетина Андрія Ярославовича на посаду судді Путильського районного суду Чернівецької області.
7. Вища рада правосуддя вирішила відрядити двох суддів до інших судів
З метою врегулювання навантаження та забезпечення належних умов доступу до правосуддя у Лубенському міськрайонному суді Полтавської області та у Турківському районному суді Львівської області Вища рада правосуддя 17 листопада 2020 року вирішила відрядити двох суддів для здійснення правосуддя, а саме:
суддю Добропільського міськрайонного суду Донецької області Хоменка Дмитра Євгеновича – до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області строком на один рік з 1 грудня 2020 року;
суддю Селидівського міського суду Донецької області Коліщук Зоряну Миколаївну – до Турківського районного суду Львівської області з 1 грудня 2020 року по 24 вересня 2021 року.
8. ВРП звільнила у відставку п’ятьох суддів
17 листопада 2020 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.
Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку п’ятьох суддів, у тому числі чотирьох суддів апеляційних судів, а саме:
Мельник Ірину Олександрівну – з посади судді Соснівського районного суду міста Черкас;
Кондакова Геннадія Вікторовича – з посади судді Дніпровського апеляційного суду;
Лівінського Сергія Володимировича – з посади судді Київського апеляційного суду;
Калініч Наталію Іванівну – з посади судді Дніпровського апеляційного суду;
Хвостика Сергія Григоровича – з посади судді Сумського апеляційного суду.
9. ВРП: Законодавчим змінам в царині судоустрою має передувати ґрунтовна дискусія у професійних колах
Вища рада правосуддя ухвалила рішення невідкладно розпочати у правничій спільноті публічне фахове обговорення законопроєктів, що змінюють норми, якими врегульовані питання судоустрою та статусу суддів.
Під час обговорення законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» № 3711, альтернативних законопроєктів № 3711-1 і № 3711-2 і розробленого Міністерством юстиції України законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку призначення членів Вищої ради правосуддя та підвищення інституційної спроможності Вищої ради правосуддя» пропонується врахувати пропозиції фахової спільноти та висновок Європейської комісії «За демократію через право» щодо законопроєкту № 3711.
ВРП закликає долучитись до обговорення не лише суддів, представників органів суддівського врядування та самоврядування, а й адвокатів, науковців, членів провідних професійних громадських організацій і асоціацій, міжнародних та національних експертів, парламентарів.
Широке фахове обговорення ВРП ініціювала задля напрацювання спільної позиції щодо визначення оптимального шляху до якнайшвидшого подолання проблеми кадрового дефіциту в українських судах та ефективного забезпечення права громадян на доступ до правосуддя.
10. Вища рада правосуддя з початку року звільнила 231 суддю
За загальними обставинами звільнено 207 суддів: 206 – у зв’язку з поданням заяв про відставку, 1 – у зв’язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням. За особливими обставинами звільнено 24 судді: 20 – за вчинення істотного дисциплінарного поступку, 4 – внаслідок визнання їх за результатами кваліфікаційного оцінювання такими, що не відповідають займаній посаді.
11. КРЄС: Асоціації суддів потрібно залучати до реформування системи правосуддя
Консультативна рада європейських суддів (КРЄС) закликає забезпечити можливості для реалізації права суддів на об’єднання та утриматися від будь-яких втручань, які можуть порушити незалежність асоціацій суддів. Про це йдеться у новому висновку КРЄС «Роль асоціацій суддів у підтримці суддівської незалежності».
КРЄС наголошує, що асоціації суддів мають бути активно залучені до процесів, пов’язаних з реформуванням системи правосуддя.
Як неодноразово зазначав Голова ВРП Андрій Овсієнко, Рада в межах своїх повноважень активно застосовує висновки КРЄС, зокрема, щодо судоустрою і статусу суддів. ВРП постійно проводить консультації з суддівськими асоціаціями щодо нагальних для судової влади питань та аспектів впровадження судової реформи. Нещодавно Рада ухвалила рішення невідкладно розпочати у правничій спільноті публічне фахове обговорення законопроєктів, що змінюють норми, якими врегульовані питання судоустрою та статусу суддів. Це обговорення ВРП ініціювала задля напрацювання спільної позиції щодо визначення оптимального шляху до якнайшвидшого подолання проблеми кадрового дефіциту в українських судах та ефективного забезпечення права громадян на доступ до правосуддя.
12. У Вищій раді правосуддя з початку року розглянули майже 11,5 тис. дисциплінарних скарг
Протягом січня – жовтня 2020 року до Вищої ради правосуддя надійшло 8584 скарги щодо дисциплінарного проступку судді (за аналогічний період 2019 року – 8106 скарги). Усього за перші десять місяців 2020 року Дисциплінарні палати ВРП прийняли 103 рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності 114 суддів.
13. Відрядження суддів не вирішує проблему дефіциту кадрів у судах, – Олексій Маловацький
Проблему критичного дефіциту кадрів у судах неможливо вирішити за допомогою таких тимчасових допоміжних заходів, як відрядження суддів на роботу до інших судів. Має бути невідкладно сформована Вища кваліфікаційна комісія суддів України і відновлений добір суддів. Про це сказав заступник Голови Вищої ради правосуддя, коментуючи рішення Ради про повернення до Державної судової адміністрації України повідомлення щодо відрядження суддів до Жашківського районного суду Черкаської області. Наразі у Жашківському районному суді працює лише двоє суддів. У районі мешкає майже 35 тисяч громадян. У зв’язку з надмірним навантаженням ВРП 15 вересня 2020 року розпочала процедуру відрядження двох суддів до цього суду. Попри продовження строку збільшити кількість суддів у вказаному суді не вдалося. Згідно з Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення) у разі відсутності суддів, які виявили бажання бути відрядженими до іншого суду, повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження судді повертається до ДСА України.
14. ВРП звернулася до Мінфіну та парламентських комітетів для вирішення проблеми недостатнього фінансування судів
Вища рада правосуддя звернулася до Міністерства фінансів України, комітетів Верховної Ради України з питань бюджету та з питань правової політики із проханням невідкладно здійснити перерозподіл коштів Державного бюджету України на 2020 рік задля збільшення видатків на виплату суддівської винагороди, заробітної плати працівникам апаратів судів та на здійснення судочинства. ВРП у своїх листах зазначає, що станом на 17 листопада 2020 року Вищий суд з питань інтелектуальної власності не розпочав своєї діяльності. Конкурси на посади суддів цього суду не завершені через відсутність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Із передбачених у Державному бюджеті України на 2020 рік видатків на цей суд бюджетні асигнування у розмірі 5 215 100,0 грн залишаються невикористаними і підлягають поверненню до бюджету. Відповідно до частини дванадцятої статті 23 Бюджетного кодексу України усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду. ВРП просить Міністра фінансів України у якомога стислий строк внести до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо зменшення бюджетних асигнувань Вищому суду з питань інтелектуальної власності за бюджетними програмами «Здійснення правосуддя Вищим судом з питань інтелектуальної власності» і «Здійснення правосуддя Апеляційною палатою Вищого суду з питань інтелектуальної власності» та збільшення бюджетних асигнувань ДСА України за бюджетною програмою «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя».
15. ВРП відрядила для здійснення правосуддя шість суддів
19 листопада 2020 року ВРП вирішила відрядити шість суддів для здійснення правосуддя шляхом тимчасового переведення до Красилівського районного суду Хмельницької області, Жовтневого районного суду міста Запоріжжя та Станично-Луганського районного суду Луганської області, а саме:
суддю Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Гладій Людмилу Миколаївну – до Красилівського районного суду Хмельницької області строком на один рік з 3 грудня 2020 року;
суддю Біловодського районного суду Луганської області Кускову Тетяну Вікторівну – до Красилівського районного суду Хмельницької області з 3 грудня 2020 року по 29 вересня 2021 року;
суддю Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Гнатик Ганну Вікторівну – до Жовтневого районного суду міста Запоріжжя з 3 грудня 2020 року по 1 серпня 2021 року;
суддю Куйбишевського районного суду Запорізької області Солодовнікова Романа Сергійовича – до Жовтневого районного суду міста Запоріжжя строком на один рік з 3 грудня 2020 року;
суддю Чугуївського міського суду Харківської області Дьоміну Олену Петрівну – до Станично-Луганського районного суду Луганської області строком на один рік з 3 грудня 2020 року;
суддю Сватівського районного суду Луганської області Попову Олену Михайлівну – до Станично-Луганського районного суду Луганської області строком на один рік з 3 грудня 2020 року.
16. Відновлено роботу Станично-Луганського районного суду Луганської області
19 листопада 2020 року Вища рада правосуддя відрядила двох суддів до Станично-Луганського районного суду Луганської області шляхом тимчасового переведення. Завдяки цьому відновлено здійснення правосуддя у цьому суді.
17. ВРП внесе Президенту України подання про призначення 16 кандидатів на посади суддів
Вища рада правосуддя продовжує здійснювати заходи щодо подолання дефіциту кадрів у судах. Рада вирішила внести Президентові України подання про призначення шістнадцяти суддів, які близько двох років не здійснювали правосуддя через припинення повноважень у зв’язку із закінченням строку, на який їх було призначено.
18. «Відсутність ВККСУ гальмує запуск Вищого суду з питань інтелектуальної власності», – заявила Оксана Блажівська на міжнародній платформі між Україною та ЄС
Тільки після відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України можна буде вести мову про реалізацію ідеї створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Прискорити цей процес може ухвалення Верховною Радою України законопроєкту № 3711. На цьому наголосила член Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська. Член ВРП також зауважила, що Вища рада правосуддя як конституційний орган державної влади та суддівського врядування в межах повноважень відповідно до чинного законодавства готова сприяти конкурсним процедурам з метою створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності.
19. Продовжено строк надання суддями згоди на відрядження до Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області
Вища рада правосуддя відповідно до рішення від 19 листопада 2020 року № 3209/0/15-20 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області до 30 листопада 2020 року.
20. Розпочалася процедура відрядження суддів до двох судів
Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 19 листопада 2020 року оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:
Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області – 2 суддів;
П’ятого апеляційного адміністративного суду – 1 судді.
21. ВРП звернеться до Офісу Генпрокурора щодо втручання у діяльність судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Олександра Боярського
За викладеними суддею Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Боярським О.О. обставинами щодо вчинення на нього тиску з боку журналіста під час розгляду цивільної справи слідчим відділом Білгород-Дністровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області розслідується кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України.
Вища рада правосуддя просить Офіс Генерального прокурора надати інформацію про розкриття та розслідування злочину у вказаному кримінальному провадженні.
22. ВРП відреагувала на втручання у професійну діяльність судді Тиврівського районного суду Ігоря Ратушняка
Вища рада правосуддя просить Офіс Генерального прокурора надати інформацію про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України, за фактами, викладеними у повідомленні судді Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О.