Що робити коли ви бачите що жебракують з дітьми. Алгоритм дій
На перегоні метро Лівобережна — Дарниця до вагону заходить жебрачка з дитиною. Мати грає, дитина співає та збирає гроші.
Спершу знімаю це все на відео, потім я набираю 102 та виходжу з ними на Дарниці. Підходжу до працівника поліції, прошу затримати порушницю і скласти протокол. Працівник поліції звісно з неохотою, але підходить до жебраків і ми всі йдемо до нього в кімнату.
На прохання викликати слідчо-оперативну групу та ювенальну поліцію отримую відмову. Мовляв, він не вміє цього робити, тому просить лише написати пояснення. Жебраки звісно що «морозяться».
Я тоді чесно розізлився та зателефонував на 102, де залишив скаргу на працівника поліції через небажання адекватно реагувати на використання дітей та написав пост у ФБ. І результат з’явився хвилин за п’ять. Спершу набрав замначальника лінійного відділу поліції, ще через деякий час слідчо-оперативна група бере у всіх пояснення і складає протокол за ст. 184 КУПаП. Але без відео протокол міг би «розвалитися» у суді.
Десь місяці через два вже колишня патрульна, а нині активістка Зоя Мельник з камерами провела рейд і знову зловила цих жебраків. Дітей вилучили від батьків і їх ніхто вже не експлуатує. До речі, як пояснив поліцейський, одна з проблем — це відсутність документів або ж вказаного місця проживання. Поліція направляє лист в Закарпатську область, а там шукай вітра в полі.
Читайте также: Українці на народження і перший рік дитини повинні витратити від 84 тисяч гривень – дослідження
А ви коли бачите жебрака з дитиною, кидаєте йому гроші? А ви не думали, що дитина вкрадена або ж взята в оренду? Та і що з цих коштів дітям нічого не лишається?
Що робити, коли бачите жебракування дітьми, я розповім далі.
Одразу зазначу, що поліцейські можуть ігнорувати виклики або приїздити та «морозитися». У мене таке було в Самборі.
Спершу трошки законодавства.
1) Жебрацтво з неповнолітніми — це кримінальне порушення при системному жебрацтві або проживання дитини в асоціальних умовах (наприклад на вокзалах, у наметах тощо).
2) Системне жебрацтво для поліції та суддів — це три зафіксованих адміністративних порушення за ст. 184 КУПаП та визнання батьків винними. Якщо є три визнаних адміністративних протоколи, що порушник, батьки чи опікуни винні — відкривається кримінальне провадження за ч.1 ст. 150 ККУ «Експлуатація дітей», якщо дитині до 14 років або ст. 304 ККУ, якщо дитині від 14 до 18 років. Також дітей вилучають у такої сім’ї.
3) Стаття 184 КУПаП. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті ж дії, вчинені повторно протягом року після адміністративного стягнення тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (1700 — 5100 грн)
4) Стаття 150 Кримінального кодексу України, частина 1:
Експлуатація дітей, які не віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання їх праці з метою отримання прибутку, карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
5) Стаття 304. Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність
Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
Читайте также: Ляшко вдруге став батьком
Сам алгоритм реагування владою на жебракування дітьми виглядає так: порушення-суд-порушення-суд-порушення-суд (не обов’язково така послідовність, може пройти один за одним три суди по трьох порушеннях) — відкриття кримінального провадження та вилучення дітей.
Але якщо поліція під час першого реагування на жебракування виявляє жахливі умови проживання або вважає, що дитині загрожує небезпека, то дитину вилучають, склавши акт. Як правило, дитину одразу вилучають при асоціальному способі життя батьків або коли у дитини є хвороби.
Після вилучення дитину обстежують у медичному закладі та нею займається служба у справах дітей.
Як відбувається реагування на порушення?
Запам’ятайте головне. Крім вас ніхто не набере 102. Всі будуть ображатися, клясти поліцію, президента, але ніхто не зателефонує до поліції.
Після виклику поліції вона має приїхати. Якщо ж копи не приїздять — не соромтесь, знову набирайте 102 та залишайте скаргу, що поліція довго їде. Усі записи по 102 записуються, а тому скарги ефективні.
Окрім цього бажано записати відео жебракування, бо часто поліція морозиться від складання протоколу, а жебраки, звісно, йдуть у відмову. Але і свідчень може бути також достатньо.
Після чого прибувші поліціянти викликають слідчо-оперативну групу (СОГ) та представника ювенальної поліції. Опитують вас, дитину, особу з дитиною.
Особисто я не писав пояснення на місці, а лишав свої контакти і потім надсилав пояснення з відео електронною поштою, яку можна взяти у слідчого, який приїде на виклик.
Що робити, коли поліцейський не бажає затримувати жебраків з дітьми або встановлювати їх особу?
Звісно телефонувати на 102 і залишати скаргу на поліцейського. Скарга оперативно передається керівництву, і копи починають рухатися. Принаймні у мене так було. Ще можна потім залишати скаргу на урядову гарячу лінію, але в режимі онлайн 102 ефективніше.
В чому полягає основна проблема та чому на неї не реагують?
«На жаль, поліція не реагує на випадки використання дітей в жебрацтві, тому що від поліції не вимагають показники по жебрацтву, а також часто поліція не знає, що робити в таких випадках. Я думаю, що доречно було б поліцейським провести тренінги або хоча б інструктаж», — розповіла LB.ua колишня поліцейська та організатор платформи «Захист прав дітей» Зоя Мельник.
Працівники ювенальної поліції діляться, що є проблема в пасивності людей. «Коли бачать жебраків з дітьми, то громадяни кидають гроші, але рідко набирають 102. Окрім цього, частина жебраків без документів, що ускладнює роботу з ними», — розповідає працівник ювенальної поліції.
Другий випадок в Самборі.
Приїжджаю у місто, а на вокзалі роми ночують з дітьми в антисанітарних умовах. Викликаю поліцію, але через наявність власної роботи не чекаю на приїзд, а йду в місто. Поліція дійсно набрала, спитала в чому проблема, пообіцяли приїхати. Але замість встановлення даних, виклику ювенальної поліції, соціальних служб вони просто всіх вигнали з вокзалу. І через годину вокзальні жителі вже жебракують на ринку.
Після приїзду в Київ, звісно, надіслав скарги, але без результату. Факти не підтвердилися, жебраків немає, все добре.
Місцеві жителі Самбора кажуть, що ночівля дітей на вокзалі — норма. Тут немає позитивного завершення історії, адже Самбір далеко, місцевим жителям все одно, а поліції — тим паче.
Жебракування з дітьми бачили всі. Але ніхто не викликав поліцію, чим саме дозволяли і надалі експлуатувати дітей. Бачите жебрацтво з дітьми — наберіть 102. Вам не важко, а от дитину, можливо, ви цим і врятуєте.
Автор: Олександр Рудоманов, LB.ua