3 февраля, 2024 17:28
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Набрав чинності закон про всеукраїнський референдум: коли запрацюють зміни

В офіційному виданні ВР “Голос України” опубліковано Закон № 1135-IX “Про всеукраїнський референдум”.

Нагадаємо, документ прийняла Верховна Рада на засіданні 26 січня.

Закон визначає, що всеукраїнський референдум – це форма безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень шляхом голосування у випадках і порядку, встановлених Конституцією України та цим Законом.

Документ набрав чинності 11 квітня, крім норм:

щодо організації та проведення електронного голосування, що набирають чинності з дня набрання чинності законом щодо застосування інноваційних технологій з електронного (машинного) голосування; щодо обов’язку ініціативної групи передати до Центральної виборчої комісії підписні електронні дані, що набирають чинності  дня, наступного за днем прийняття Центральною виборчою комісією рішення про введення в експлуатацію автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи; щодо виконання відповідних повноважень територіальними та регіональними представництвами Центральної виборчої комісії, що набирають чинності з дня, наступного за днем прийняття ЦВК рішення про початок роботи її регіональних та територіальних представництв; щодо підготовки, організації та проведення всеукраїнського референдуму, предметом якого є втрата чинності законом України або окремими його положеннями, що набирають чинності з дня набрання чинності законом про народну законодавчу ініціативу, але не пізніше 1 січня 2022 року.

Законом № 1135-IX визначено, що на референдум може виноситися одне питання:

затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України; загальнодержавного значення; про зміну території України; про припинення дії закону України або окремих його положень.

Законопроект, який передбачає внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України, приймається в порядку, встановленому Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України, і затверджується всеукраїнським референдумом.

Призначення всеукраїнського референдуму про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України здійснюється указом Президента України.

Новий всеукраїнський референдум з питань, які раніше були підтримані на всеукраїнському референдумі, може бути проведений не раніше ніж через 3 роки з дня оголошення результатів відповідного всеукраїнського референдуму. Новий всеукраїнський референдум з питань, які раніше не були підтримані на всеукраїнському референдумі, може бути проведений не раніше ніж через 1 рік з дня оголошення результатів відповідного всеукраїнського референдуму.

Право голосу на всеукраїнському референдумі мають громадяни України:

яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років; що не визнані у встановленому законом порядку недієздатними.

Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.

Виборці мають право:

ініціювати проведення референдуму за народною ініціативою; підтримувати своїм підписом або не підтримувати таку ініціативу; брати участь в роботі комісій з проведення всеукраїнського референдуму як їх члени; брати участь у проведенні агітації всеукраїнського референдуму, здійсненні спостереження за проведенням всеукраїнського референдуму та інших заходах з підготовки та проведення всеукраїнського референдуму.

Всеукраїнський референдум оголошується за народною ініціативою на вимогу не менш ніж 3 мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення всеукраїнського референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по 100 000 підписів у кожній області.

Голосування виборців на всеукраїнському референдумі здійснюється за допомогою бюлетеня для голосування на всеукраїнському референдумі або шляхом електронного голосування.

Заборонити проведення референдуму можуть у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях.

Проверьте

ВС пояснив особливості визнання договору купівлі-продажу частки ТОВ укладеним на запропонованих продавцем умовах

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду пояснив особливості визнання договору купівлі-продажу частки ТОВ укладеним …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *