14 марта, 2022 5:43

Сделаем их вместе: как «подзаборные» заправки победили команду Зеленского

В конце декабря прошлого года Кабмин Алексея Гончарука объявил войну так называемым «подзаборным» заправкам. Намерения были настолько решительными, что чиновники даже определили дату окончательной ликвидации теневого сектора — 9 января 2020 года. (укр) 

За реалізацію задуму взялися одразу всі ланки влади. Виключенням не став навіть Володимир Зеленський: Офіс президента домовився з представниками «білого» сектору про те, що останні знизять маржу, яка на той час сягала непристойних розмірів. Натомість уряд пообіцяв повністю вивести нелегальний бізнес з тіні.

Результат перемовин не змусив на себе довго чекати: ціни на пальне на стелі почали знижуватися. Влада теж почала з рішучих кроків: уряд, СБУ, податкова та Генпрокуратура щонеділі звітували про чергову хвилю закритих нелегалів.

На кінець лютого фігурувала цифра про понад 600 закритих станцій, але згодом кількість повідомлень про боротьбу з «чорними» АЗС почала зменшуватися. І це якраз той випадок, коли гроші полюбляють тишу. Неофіційні гроші.

З розслідування OilPoint випливає, що за останні тижні нелегали почали піднімати голову і мають шанси в короткий термін відіграти колишні позиції.

Друге життя старим автозаправним комплексам

Якщо вірити «карті нелегальних АЗС», станом на середину березня з 1085 виявлених «чорних» заправок продовжували працювати лише декілька десятків. Такий результат означає, що ера нелегального бізнесу в країні закінчилася.

Однак, чи дійсно на вулицях міста не можна заправитися контрафактним пальним за привабливою ціною? Oilpoint вирішив перевірити, чи згорнули роботу нелегальні оператори пального.

Ми обійшли вулиці з найбільшою кількістю позначених на «карті» закритих колонок в межах Києва та передмісті: Святошинському і Дарницькому районах, та в місті Вишневе.

Згідно з даними карти, правоохоронці закрили три автозаправні станції в районі Софіївської Борщагівки на проміжку вулиці Соборна до перетину з вулицею Центральна. Утім, як виявилося, станом на кінець квітня усі три АЗС відновили роботу.

Ми виїжджаємо з вулиці Центральної на вулицю Київську в місті Вишневе. Тут щільно розташувалося близько 9 нелегальних АЗС, які позначені на карті як закриті.

Проїжджаючи одну за одною АЗС, бачимо, що заправки працюють. До деяких з них автомобілі стоять в черзі за пальним.

На цьому ж відрізку дороги розташувалися дві АЗС KLO, ОККО та БРСМ. Попит на дешеве пальне не зменшується, незважаючи на доступні легальні АЗС — від преміальних мереж до дискаунтерів.

Біля розвилки на Кільцевій дорозі по вулиці Чорновола — ще одне скупчення нелегальних заправок. Тут бачимо як АЗС з повним пакетом пального, так і поодинокі “підпарканники” зі скрапленим газом.

Аналогічна ситуація і на протилежному березі Дніпра — в Дарницькому районі. Такі старожили як «Єврогаз» та «Барс» знову відкрилися. В лютому журналісти зафіксували, що ці АЗС були закриті. Однак, вже в квітні ситуація змінилися.

Дослідивши три райони можна зробити висновок, що «карта нелегальних АЗС» застаріла: заправні станції, які позначені як закриті, вже відновили роботу.

Чому так відбулося?

Зачистка ринку від нелегалів закінчилася зі зміною уряду. Романтична версія така: новий уряд зобов’язався виконувати ті задачі, які Зеленський поставив перед старим — проте детінізація ринку пального до цього списку не потрапила.

Ринкова ситуація з падінням ціни на нафтопродукти стала ще одним сприятливим фактором для відновлення нелегального бізнесу. «Чорні» АЗС продають пальне з відчутною різницею від легальних заправок. В умовах економічної кризи попит на дешевше пальне зростає.

Але якщо говорити про факти, то вони наступні. Традиційно правоохоронні органи не доводять справу з закриттям нелегального бізнесу до кінця. Податкова поліція відкрила близько 343 кримінальних проваджень щодо протиправної діяльності нелегальних АЗС. Однак, в судах справи швидко здуваються.

Ось типовий приклад: суд не дозволив правоохоронним органами арештувати вилучене майно однієї з уже згаданих заправок в районі Софіївської Борщагівки. Потрібно було усунути недоліки в клопотанні слідчого про арешт. Утім, правоохоронці більше не зверталися до суду по цій справі.

Такий сценарій є не поодиноким. Наприкінці грудня податкова поліція вилучила ємності для зберігання паливно-мастильних матеріалів однієї нелегальної АЗС в Київській області. Суд повернув слідчому клопотання про арешт вилученого майна. На цьому і ця справа закінчилася.

Судового позову на арешт майна нелегальних заправок з історією неодноразового повернення на ринок — «Єврогаз» та «Барс» — правоохоронні органи не подавали.

Останнє кримінальне провадження, де фігурують ці АЗС, закінчилося призначенням пожежно-технічної експертизи об’єктів ще в лютому 2019 року.

У підсумку цим учасникам ринка вдалося уникнути вилучення майна. За рахунок домовленості з правоохоронцями? Можливо, але це бездоказово.

Час для реанімації нелегального бізнесу у трейдерів ідеальний. Наразі всі державні структури залучені в боротьбу з епідемією коронавірусу та очікувати на активну перевірку демонтованих АЗС не варто.

Проверьте

Президент Зеленский заявил, что шахтеры получили зарплату за октябрь и ноябрь

Долги по зарплатам шахтерам за октябрь-ноябрь уже перечислены на шахты. Об этом заявил президент Владимир …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *