Самый молодой ректор, экс-регионал, соратник Табачника: досье потенциального министра образования
Министра образования и науки в новое правительство очень долго искали. Нашли. Почему даже у депутатов Слуги народа истерика
Ректор Чернігівського державного технологічного університету Сергій Шкарлет може стати новим міністром освіти та науки.
Депутатка і членкиня профільного комітету Ради з освіти Інна Совсун написала, що Сергія Шкарлета порекомендували ректори університетів під час нещодавньої зустрічі з Володимиром Зеленським. Цю інформацію LIGA.net підтвердив ректор Київського національного університету будівництва та архітектури Петро Куліков, який був на зустрічі з президентом.
Сергія Шкарлета уже співбесідували на посаду під час парламентського комітету з питань освіти та науки 3 червня. Цю інформацію підтвердили депутати, присутні на комітеті.
Депутатка від партії Голос і членкиня комітету Наталія Піпа припускає, що кандидатуру Шкарлета можуть винести на голосування в раду уже в четвер або п’ятницю. І запевнила, що на комітеті конкретного рішення по кандидату не ухвалили.
Голова фракції партії «Слуга народу» Давид Арахамія заявив: “На цьому тижні, сподіваюся, в нас буде три нових міністри. Це міністр захисту довкілля, це міністр освіти, міністр культури і віцепрем’єр з питань європейської інтеграції».
Читайте также: Чому ректор Чернігівської політехніки не найкращий кандидат на посаду міністра освіти
Ексміністерка освіти та науки Ганна Новосад каже:
«Знаючи з джерел, як активно лобіюють цього кандидата, є всі підстави стверджувати — з кандидатурою визначились. Сергій Шкарлет — наш ймовірний наступний очільник МОН».
Ексміністерка не перебільшує: у розпорядженні LIGA.net є свідчення двох депутатів зі Слуги Народу, що Офіс Президента переконує їх підтримати кандидатуру Шкарлета.
Освіта і трудовий стаж
Народився в м. Коканд, Ферганської області, Республіка Узбекистан, 19 жовтня 1972 року.
З квітня 1995 року до вересня 1995 року працював інженером-конструктором Ніжинського НВК «Прогрес».
Далі роками працював в Чернігівському технологічному інституті на кафедрі економетрії обліку і аудиту, був проректором, а потім ректором у Чернігівському інституті інформації, бізнесу і права Міжнародного науково-технічного університету (за сумісництвом).
З травня 2010 року – ректор Чернігівського державного технологічного університету. У рейтингу університетів «ТОП-200 Україна» 2018 року його виш посідав 93-е місце з 200.
У його науковій роботі проект false-science уже знайшов плагіат.
Майно
Читайте также: Новым министром образования может стать экс-регионал
У своїй декларації за 2019 рік ректор вказав, що не має власного житла, квартирою на 77 квадратних метрів володіє дружина.
Користується двома авто — Toyota Land Cruiser 200 2011 року випуску та Mitsubishi Pajero Wagon 2013 року, а дружина — Ford Kuga Titanium 2012 року.
За минулий рік отримав 509 577 грн зарплати, тобто в середньому — 42 тис грн на місяць.
Сумарно в родини понад 60 тис доларів і 85 тис грн готівкою.
Політичні погляди
В своєму інтерв’ю 2010 року Сергій Шкарлет, який балотувався тоді в депутати облради від Партії регіонів, заявляв:
«Політичні орієнтири я обрав ще у 2004 році. На президентських виборах підтримував Віктора Януковича.
Не змінив своїх переконань навіть тоді, коли довелося відчути на собі певний тиск тодішньої правлячої партії, яка наполегливо пропонувала отримати її партквиток. Я повністю поділяю погляди і принципи Партії регіонів. Впевнений, разом з Президентом ми вибудуємо міцну вертикаль влади, яка займатиметься ділом і досягне значних результатів».
Міністр освіти та науки при Вікторі Януковичі Дмитро Табачник особисто вручав Сергію Шкарлету нагрудний знак та посвідчення «Заслужений діяч науки і техніки».
У 2013 році наказом Віктора Януковича Шкарлета призначили до складу Комітету з Державної премії України в галузі освіти, за міністра Дмитра Табачника був членом акредитаційної комісії.
Того ж таки грудня 2013 року, коли уже тривала Революція Гідності, ректор ще був у Партії регіонів, до нього звертався обласний штаб з вимогою покинути її лави.
Членкиня освітнього комітету Ради Наталія Піпа підтвердила факт спілкування комітету з кандидатом. Розповіла, що його питали про членство в Партії регіонів. Сергій Шкарлет відповів депутатам, що “ніколи там не був”, але йому «видавали членський квиток».
«Він дещо заплутався у свідченнях: спершу сказав, що не був членом Партії регіонів, потім сказав, що був, але «ви ж розумієте, то був час такий, не можна було інакше». Коли я сказала, що знаю ректорів, які точно робили інакше – Сергій Шкарлет знизав плечима», — прокоментувала неформальну «співбесіду» інша членкиня комітету Інна Совсун.
У період Євромайдану Сергій Шкарлета також погрожував студентам, які виходили на протести. Цю інформацію підтвердив тодішній декан університету, де Шкарлет є ректором, Олександр Кухарук. «Це правда. Він навіть вимагав зняти з гуртожитку український прапор, але потім домовився зі студентами, які це зробили. Тоді він був радником Дмитра Табачника, який розглядав його певний час на свого заступника», — сказав Кухарук.
«Я певний час вважав його своїм другом. Він людина, м’яко кажучи, не дурна, але це великий флюгер. Людина з певними моральними деформаціями», — додав колишній колега кандидата.
У 2015 році Сергій Шкарлета балотувався до Чернігівської обласної ради 7-го скликання від Блоку Петра Порошенко (БПП). Але програв.
Зв’язки
Обізнаний в ситуації співрозмовник із сфери освіти розповідає, що Сергій Шкарлет є креатурою Олексія Дніпрова, керівника апарату Офісу Президента. Дніпров працював заступником міністра освіти часів Віктора Януковича Дмитра Табачника, а потім перейшов працювати в Адміністрацію Президента.
Журналісти програми розслідувань «Схеми» з’ясували, що Олексій Дніпров зміг уникнути люстрації завдяки листу очільника Національного агентства з питань держслужби Костянтина Ващенка на адресу Адміністрації Президента. Там Ващенко писав, що Дніпров не підлягає люстрації, бо за часів Януковича мав посаду «заступник міністра – керівник апарату», а люстрації підлягають тільки особи, що були просто «заступниками міністра».
Що кажуть прихильники кандидата
Ректор Київського національного університету будівництва та архітектури Петро Куліков сказав, кандидатура Сергія Шкарлета на пост міністра — це пропозиція «ректорського корпусу». Володимиру Зеленському дали на розгляд декілька кандидатур. Пропонували також і Олексія Дніпрова (того замого заступника Дмитра Табачника).
«Це ті люди, які можуть скерувати ректорат, знають всю систему від початку і до завершення, мають авторитет, досвідчені. Знають принципи державного управління, а їх мало хто знає. Я Сергія Шкарлета знаю понад 10 років. Я голова ради ректорів Київського регіону, він входить в нашу спілку, бачив його як організатора, як він зробив свій вуз, як він керує. Не хочу порівнювати з тими, хто був», — сказав Куліков.
На питання про причетність кандидата до Партії регіонів відповів: «Я не був в жодній партії, крім Комуністичної. Просто я за що: взагалі ректор не може бути з чиєїсь партії, ректор — це державна людина, вмонтована в систему влади. Якщо сьогодні я буду прти влади, то пишу заяву на звільнення і йду».
Чого чекати від нього на посаді
За словами Інни Совсун, на комітеті Сергія Шкарлета запитали, навіщо він іде в міністри.
«Він відповів: «Ну, я в родині – четверте покоління освітян. Я дуже переймаюсь». Ні, це був не вступ, це була вся суть відповіді», — переповідає депутатка.
І додає, що міністр не представив свою програму: по вищій освіті уточнювальні запитання «ще якось відбивав», але не міг чітко висловлюватись по дошкільній, шкільній, професійно-технічній освіті.
Ганна Новосад твердить, що Сергій Шкарлет має «шалену підтримку». Чому? Бо «окремій когорті ректорів дуже потрібен свій зручний міністр, який буде не про якість освіти, а про зручність заради збереження своїх посад. І грошей».
Ексміністерка освіти твердить, що серед прихильників кандидата уже обговорюють:
скасувати ЗНО на вступ після коледжів (раніше можна було вступити після 9 класу в коледж, а потім — одразу на третій курс університету, уникаючи ЗНО, тепер ЗНО з української мови та літератури обов’язкове — Ред.), обмежити ЗНО на магістратуру, скасувати показники ефективності ректорів, які дозволять розірвати з ними контракт достроково, скасувати фінансування університетів за результатами їх діяльності.
Її слова підтверджує й обізнаний співрозмовний, який працює у системі освіти. Заявляє, що під загрозою найперше опиниться єдиний вступний іспит з іноземної мови на магістратуру, так зване ЗНО на магістратуру. А також під загрозою ЗНО для випускників коледжів, які хочуть вступати потім до університетів. Воно перекрило схему, коли підлітки вступали до коледжу, а потім — уникаючи ЗНО — одразу на 2-3 курс вишу. «Особливо це б’є по протореному шляху обходу ЗНО, коли коледж є філією університету», — пояснює співрозмовник.
Він додає, що також хочуть зняти обмеження, які не дозволяють ректору бути більше двох термінів на посаді, і втрутитися у новостворену формулу розподілу фінансування між університетами.
«До чого ці всі зміни? Окремим ректорам, і вочевидь, пану Сергію, чхати на якість освіти, на майбутнє студентів, їм треба не хороші студенти — їм треба контингент. Саме так називаються в їхньому світі вступники з будь-яким рівнем знань, з яких вони просто знімають гроші», — переконана ексміністерка Ганна Новосад.